ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Πέρασε» και από την Μίκρα!

Την αήττητη πορεία του συνέχιε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-2 του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, χάνοντας ωστόσο, τον πρώτο του βαθμό στη φετινή Volley League.

Μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Μενέν στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «8» του Challenge Cup, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-2 σετ του Ηρακλή στο Κλειστό της Μίκρας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν τη 17η νίκη τους σε ισάρριθμα ματς στο πρωτάθλημα και πραγματοποίησαν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη κανονική διάρκεια της σεζόν που ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Το πρώτο σετ, ήταν ισορροπημένο από την αρχή με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα. Από το 20-21, ωστόσο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί με επίθεση του Αλεξίεφ (20-22), μπλοκ του Οϊβάνεν (20-23), νέα επίθεση του Βούλγαρου ακραίου (20-24) και μπλοκ του Πετρέα για να πάρει το πρώτο σετ με 25-20 και να προηγηθεί με 1-0.

Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι

Στην έναρξη του δεύτερου σετ, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ και πήγαν με -3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Ο Ραουβέρντικ ισοφάρισε σε 9-9 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 14-11 και 16-13. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα αυτό στην εξέλιξη του σετ το οποίο πήραν με 25-21 και ισοφάρισαν σε 1-1, με τους Πειραιώτες να χάνουν μόλις το τέταρτο φετινό σετ στο πρωτάθλημα.

Πρώτη απώλεια βαθμού…

Στο πρώτο μέρος του τρίτου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να αποκτούν στη συνέχεια ένα προβάδισμα τριών πόντων (12-9) το οποίο διατήρησαν μέχρι το 13-10. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 3-0 με τον Οϊβάνεν στο σερβίς. Με πόντο που προήλθε από επίθεση του Αρμενάκη που κατέληξε άουτ, μείωσε ο Ολυμπιακός (13-11), ακολούθως πλησίασε σε 13-12 με επίθεση του Αλεξίεφ και με άσσο του Οϊβάνεν ισοφάρισε σε 13-13. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού οι Θεσσαλονικείς ανέκτησαν το προβάδισμα των τριών πόντων (17-14, 18-15) φτάνοντας στο 19-16. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε

19-19 με ένα 3-0 σερί, οι ομάδες συμβάδιζαν (21-21, 22-22, 23-23, 24-24) αλλά ο Ηρακλής πήρε το σετ με 26-24, υποχρεώνοντας στην πρώτη απώλεια βαθμού τους «ερυθρόλευκους».

Κυριάρχησε και ισοφάρισε!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 για να πάει με +5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση του Γιάννη Ρουμελιωτάκη (3-8). Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Θρύλος διατήρησε το προβάδισμα των πέντε πόντων (5-10, 9-14, 10-15) με το οποίο πήγε μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (11-16). Ο Μάρκους Μπέμε με φοβερό άσσο διαμόρφωσε στο

17-11 υπέρ των Πειραιωτών που είχαν επιβάλει πλήρως το ρυθμό του και έλεγχαν σταθερά το σετ. Με επίθεση το Νίκου Ζουπάνη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-22 και ο Γερούν Ραουβέρντικ πέτυχε το 17-23, ο Τσέλιος το 17-24 και ο Ρουμελιωτάκης το 18-25, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν οι Πειραιώτες σε 2-2.

Έφυγε με τη νίκη!

Το τάι μπρέικ ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και πάλι μέχρι το 7-7 και τον Ολυμπιακό να προσπερνάει μετά το 0-1 στο 7-8 με επίθεση του Γερούν Ραουβέρντικ και να αποκτάει προβάδισμα τριών πόντων στη συνέχεια (8-11). Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 4-0, για το 8-12 μετά από επίθεση άουτ του Μπάϊρον. Ο Γερούν Ραουβέρντικ, διαμόρφωσε το 14-10, οδηγώντας στο ματς μπολ τον Θρύλο, ο οποίος με μπλοκ των Μπέμε και Οϊβάνεν, έφτασε στο 15-10 και έφυγε με τη νίκη.

Τα σετ: 20-25, 25-21, 26-24, 18-25, 10-15