Πέρασε από την Κομοτηνή ο Θρύλος

Χωρίς να βρει καμία αντίσταση, ο Ολυμπιακός πέρασε και από την Κομοτηνή επικρατώντας της τοπικής ΑΕ με 3-1 σετ και χωρίς κανένα πρόβλημα συνέχισε την αήττητη πορεία του .

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας μια μικρή διαφορά την οποία αύξησε στη συνέχεια στο +4 με τον Ράουβερντινκ να διαμορφώνει το 10-14. Ακολούθησε ένα 4-0 σερί των γηπεδούχων χάρη στο οποίο ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 14-14, αλλά με πόντο του Ράουβερντινκ και μπλοκ του Σμαραγδή ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εκ νέου με 14-16. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-18 και 18-19 με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 18-20 αλλά να ισοφαρίζονται στη συνέχεια σε 20-20. Ο Νίκος Ζουπάνης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα  (20-21) και ο Ράουβερντινκ τον «αέρα» του +2 (20-22). Η ομάδα της Κομοτηνής μείωσε και πάλι στον πόντο, (21-22) αλλά από νέα επίθεση του Ράουβερντινκ και λάθος στο σερβίς των γηπεδούχων, οι Πειραιώτες έφτασαν στο πρώτο σετ μπολ (21-24) και πήραν το σετ με επίθεση του Σμιτ για

Η ίδια εικόνα επικράτησε στην έναρξη του 2ουσετ, με τον Θρύλο να πηγαίνει αρχικά στο 6-8 και στη συνέχεια στο 8-11. Στο σημείο αυτό ωστόσο, δέχθηκε ένα 5-0 σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 13-11 με τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Η αντίδραση ήταν άμεση και με ένα «ερυθρόλευκο» 4-0 , ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε εκ νέου με τον Κουμεντάκη να διαμορφώνει το 13-15.  Το +2 διατηρήθηκε (14-16, 15-17) μέχρι το 16-18, όταν ο Κουμεντάκης το αύξησε σημειώνοντας το 16-19 με άσσο! Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν πιο κοντά στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ, μετά το σερβίς του Τσαδήμα που κατέληξε στο φιλέ για το 16-20 και με μπλοκ του Στιβαχτή προήλθε το 16-21. Ο Ράουβερντινκ στη συνέχεια «έγραψε» το 17-23 και το 18-24 για να πάρει και το δεύτερο σετ, ο Θρύλος με 19-25, ύστερα από λάθος του Χριστοφά στο σερβίς.

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο χαλαρά με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 7-1, 10-3 και 11-4, για να πλησιάσει σε 11-8, με ένα 4-0 σερί. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με επίθεση του Ράουβερντινκ σε 13-10 και μετά από σερβίς στο φιλέ του Δαλακούρα πλησίασαν στους δυο πόντους. Ο Σμαραγδής διαμόρφωσε το 14-12 και ακολούθησε με τους Πειραιώτες να μειώνουν στο ελάχιστο τη διαφορά φτάνοντας στο 15-14 με τον Ράουβερντινκ και να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά στο 3ο σετ, με μπλοκ του Ζουπάνη σε 15-15. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 17-16, όταν ξέφυγε ξανά με +2 η Κομοτηνή με 18-16. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 24-21, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 24-23 αλλά η ομάδα της Κομοτηνής έκανε το 25-23 και μείωσε σε 2-1 τα σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο αποφασιστικά στο 4ο σετ και με διάθεση να ολοκληρώσουν την αποστολή τους και να φτάσουν στη νίκη. Από την έναρξη του σετ, απέκτησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα, πηγαίνοντας στο 10-13 με τον Κουμεντάκη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 12-13, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στο 14-17 με τον Σμιτ. Οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά και πήγαν στο 25-2 χάρη στο οποίο επισφραγίστηκε η τελική επικράτηση μέσα στην Κομοτηνή με 3-1 σετ.

Τα σετ: 1-3 σε 1.44. 22-25 (24’), 19-25 (25’), 25-23 (28’),

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνίοθ Μπενίτεθ): Ζουπάνης 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (1/2επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 5 (5/8 επ., 17%υπ.), Ράουβερντινκ 15 (14/27 επ., 1 άσσος, 34%υπ.-28%αρ.), Στεφάνου –λ (57%υπ.-36%αρ.)/  Σμιτ 10 (10/16 επ.), Κουμεντάκης 16 (13/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73%υπ.-60%), Τερβαπόρτι 1 (1/1 επ.), Χριστοφιδέλης, Δαρίδης -λ

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: Δαλακούρας 4 (3/9 επ., 1 άσσος, 55%υπ.-39%αρ), Δαλδαβερέμης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Φερέλ 10 (8/16 επ., 2 άσσοι), Σεβτσόβ 23 (22/46επ., 1 άσσος), Δαλακούρας 9 (9/17 επ., 45%υπ.-21%αρ), Χριστοφάς 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσαδήμας –λ (44%υπ.-39%αρ)/Μπουφίδης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης, Χριστάκος, Καβαρατζής, Παπαδάκος, Μπανίωτης