ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πέρασε στον τελικό ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου Ελλάδας αφού πέρασε νικηφόρα και από το δεύτερο ματς με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη με σκορ 23-27

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τέρμα του Σανίκη και με τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου αύξησε το προβάδισμά του στο 3-1, με τους Τσίλη και Ρέινα να βρίσκουν επίσης το δρόμο προς τα δίχτυα ενώ στο διάστημα αυτό ο Άρσιτς είχε επέμβει σωτήρια σε τρεις περιπτώσεις που χρειάστηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το 10ο λεπτό (3-4), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά με τον Παλάσκα (10:33) σε 4-4. Δυο λεπτά μετά ο Αραπακόπουλος έβαλε και πάλι τον Θρύλο στη θέση του οδηγού και ο Τζηράς (13:00) στην κόντρα, αύξησε ξανά στο +2 το προβάδισμα για το 4-6. Με τη συμπλήρωση του 15λεπτου, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν εκ νέου σε 6-6 με δυο διαδοχικά τέρματα των Αραμπατζή και Παλάσκα, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τους Τσίλη και Τζηρά για να φτάσει στο 6-8 (17:10). Από το τρίτο γκολ του Τζηρά στο 20’ ο Θρύλος αύξησε στο +3 το υπέρ του προβάδισμα (6-9), αλλά στα επόμενα τέσσερα λεπτά, δέχθηκε ένα 3-0 σερί, με το οποίο ισοφάρισαν σε 9-9 οι γηπεδούχοι. Ο Ρέινα στο 25’ με το τρίτο προσωπικό του γκολ επανέφερε το προβάδισμα για το 9-10, με τον Κωστακίδη να ισοφαρίζει ξανά σε 10-10. Και πάλι όμως η «ερυθρόλευκη» απάντηση ήταν άμεση και δόθηκε δια… χειρός Καραμπουρνιώτη, ο οποίος «έγραψε» το 10-11 (26:50). Ο Αραμπατζής ισοφάρισε ξανά, όμως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι με τον Λέμος για το 11-12 (27:50) και με το 4ο γκολ του Ρέινα έφτασε στο 11-13 για να κλείσει το ημίχρονο με 12-13.

Με δυο διαδοχικά τέρματα του Άγγελου Τσίλη ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, για το 12-15. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 2-7 μέχρι το 40’, χάρη στο οποίο αύξησαν το υπέρ τους σκορ στο 14-20. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 27-23 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. /«ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ»: (Γιώργος Ζαραβίνας): Λέμος 5, Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Ρέινα 8, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 1 , Τσίλης 5, Κόντης.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 9, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης, Κοκκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης, Κωστακίδης 6, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιεούα, Κυπραίος, Γιαννακίδης, Γιόσμου 2.