Πέρασε στο ρελαντί από το Μαρκόπουλο

Αν και φαινομενικά το Μαρκόπουλο δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, η ουσία είναι μία. Δηλαδή οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν άλλη μια νίκη και έφτασαν τις 13 συνεχόμενες στο πρωτάθλημα. Καθώς, το απόγευμα του Σαββάτου, νίκησαν 3-0 σετ στα Μεσόγεια. Βέβαια, οι γηπεδούχες ήταν μαχητικές. Ωστόσο, οι κοπέλες του Μιτσέλι έδειξαν την ποιότητά τους και πήραν άλλο ένα «καθαρό» τρίποντο που τις διατηρεί στην κορυφή. Πέρασε στο ρελαντί από το Μαρκόπουλο.

Θέμα εμπειρίας

Αν και το πρώτο σετ άρχισε ιδανικά για τον Ολυμπιακού που προηγήθηκε 1-0 με το μπλοκ της Καράρο και μετά 4-0, το Μαρκόπουλο επέστρεψε. Το αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία στο σκορ, στο 8-8. Αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να κάνουν ένα μίνι σερί 3-0 και να προηγηθούν 11-8 με τον πρώτο χρόνο της Λαμπρούσης. Όμως μετά το 13-15 με το πλασέ της Μλεΐνκοβα, το Μαρκόπουλο το γύρισε και προσπέρασε με 18-6 και 20-18. Αλλά ο Θρύλος ήταν εξαιρετικός στην τελική ευθεία. Καθώς η Κούμπουρα τέλειωσε τις επιθέσεις (21-22). Μετά ήρθε ο άσσος της Λαμπρούση (21-23), όμως οι γηπεδούχες ισοφάρισαν. Ωστόσο με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα και επίθεση της Φαριόλ, ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 25-23.

Σταθερή επίθεση

Αντίθετα, η εκκίνηση του δεύτερου ήταν τραγική για τον Ολυμπιακό. Μιας και μετά το 1-2 με την Μλεΐνκοβα, το Μαρκόπουλο ξέφυγε 6-3. Αργότερα έφτασε και στο +4, 9-5. Αλλά ο Θρύλος αντέδρασε. Ειδικότερα με τις Μλεΐνκοβα και Νίζετιχ. Καθώς η πρώτη μείωσε σε 9-8, ενώ μετά η Αργεντίνα με δύο διαδοχικούς άσσους έκανε το 9-10. Για να τελειώσει την επίθεση η Τσέχα για το 9-11.Κατόπιν ανέλαβε δράση η Κούμπουρα για το 12-14 και 12-15. Στη συνέχεια, Φαριόλ με πρώτο χρόνο και η Νίζετιχ έκαναν το 13-17. Επίσης, η Μλεΐνκοβα ήταν αποτελεσματική για το 17-22, ενώ η Κούμπουρα έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο σετ μπολ (18-24). Αξίζει να σημειωθεί πώς η Νίζετιχ τέλειωσε το σετ με 19-25, για το 2-0 του Ολυμπιακού. Ειδικότερα, ο Θρύλος είχε, όπως στο πρώτο σετ, 17 πόντους από επίθεση.

Πέρασε στο ρελαντί

Εξάλλου, με το προβάδισμα των πρωτοπόρων της Volley League Γυναικών στο 2-0 σετ, το τρίτο ήθελε καλή διαχείριση. Έτσι, οι κοπέλες του Μιτσέλι μπήκαν καλά. Καθώς με την Κούμπουρα ο Θρύλος προηγήθηκε 4-2, ενώ η Νίζετιχ έκανε το 7-4. Ακολούθως, το μπλοκ της Φαριόλ διαμόρφωσε το 7-10. Ωστόσο το Μαρκόπουλο επέστρεψε για τα καλά στο ματς (14-14). Πράγματι, η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 17-17. Όμως εκεί η Λαμπρούση με δύο μπλοκ έδωσε… αέρα στον Ολυμπιακό (17-20). Αργότερα, η Μλεΐνκοβα σημάδεψε σωστά στη μικρή διαγώνιο (19-22). Επίσης, η Νίζετιχ με μπλοκ άουτ οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» σε ματς μπολ (20-24), ενώ με τον ίδιο τρόπο τέλειωσε το σετ (22-25) και το ματς (0-3). Πέρασε στο ρελαντί από το Μαρκόπουλο.

Τα σετ 0-3 σε 1.19: 23-25, 19-25, 22-25

• 1ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 23-25
  • 2ο σετ: 8-4, 13-16, 16-21, 19-25
  • 3ο σετ: 5-8, 15-16, 18-21, 22-25

** Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλου και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλου.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πασκαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Ζέσους 6 (6/19 επ., 47% υπ. – 37% άριστες), Νάγκελς 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Νικολογιάννη 11 (9/18 επ., 2 άσσοι, 47% υπ. – 27% άριστες), Αλλαγιάννη 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Λέιθαμ 10 (10/28 επ.), Τοντάι 12 (7/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ. 64% υπ. – 36% άριστες), Δικαιούλια, Κωτσαρά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 14 (12/24 επ., 2 άσσοι, 59% υπ. – 24% άριστες), Καράρο 2 (2 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 17 (16/34 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 9 (7/14 επ. 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 10 (10/19 επ., 82% υπ. – 45% άριστες), Σαμπάτη (λ.)