Πέρασε ο Θρύλος και τώρα Κύπελλο

Χωρίς να φτάσει σε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 σετ στο Ρέντη τον Μίλωνα για τα προημιτελικά και πέρασαν στο Final-4. Πέρασε ο Θρύλος και τώρα Κύπελλο.

Από την αρχή είχε τον έλεγχο

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του ματς μπήκε νωθρά. Μετά το 8-7 που πήρε η ομάδα του Τζουλιάνι με τον άσσο του Στιβαχτή, ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι της. Με «όπλο» το σερβίς, χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και πήρε εύκολους πόντους. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Με δύο πόντους του Πέριτς με επίθεση και μπλοκ έγινε +6 (24-18) για να τελειώσει το σετ με το σερβίς στην αντένα από τους φιλοξενούμενους (25-19) για το 1-0 στα σετ.

Το σερί έκρινε το σετ

Το δεύτερο σετ ήταν «κλειστό». Παρότι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στην αρχή με 3-1, ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 5-5 και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 15-15. Από το 14-15 υπέρ του Μίλωνα, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0, εκμεταλλευόμενος τα λάθη που έκανε η ομάδα του Σάκη Ψάρρα. Δύο χαμένες επιθέσεις, ένα λάθος σε κόντρα μπάλα και δύο πόντοι του Παγένκ (μπλοκ και επίθεση) έκαναν το σκορ 19-15. Εκεί φάνηκε πώς όλα είχαν κριθεί, αλλά δεν ήταν έτσι. Από το 21-17, ο Μίλωνας έκανε επί μέρους σκορ 2-6, ισοφαρίζοντας 23-23. Ο Μιγιαήλοβιτς έδωσε το προβάδισμα (24-23), η ομάδα του Ψάρρα ισοφάρισε. Εκεί, όμως, πρώτα ο Παγένκ και μετά ο Τέπαν διαμόρφωσαν το 26-24 για το 2-0 στα σετ.

Στο ρυθμό του Ολυμπιακού

Μετά το αρχικό 2-0 του Μίλωνα, ο Θρύλος «απάντησε» με σερί 3-0 με τον άσσο του Παγένκ (3-2), ενώ με τον Πέριτς προηγήθηκε 6-3. Το μπλοκ του Μίλωνα σταμάτησε τον Πέριτς (8-7). Με το Τέπαν να τελειώνει τις μπάλες, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 12-7 και λίγο αργότερα με 16-10 με τον Πέριτς. Ο Μίλωνας δεν κατάφερε να επιστρέψει ξανά στο ματς. Ο Μιγιαήλοβιτς έδωσε… αέρα 6 πόντων (20-14) στο Θρύλο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 20-17 σταματώντας τον Τέπαν, αλλά ο Παγένκ σε πρώτο χρόνο έκανε το 21-17. Με το σκορ στο 22-18, ο Τέπαν, ο Πέριτς και το μπλοκ από Πέριτς και Ανδρεάδη διαμόρφωσαν το τελικό 25-19. Έτσι έγινε το 3-0 σετ, που έδωσε το εισιτήριο για το Final-4. Πέρασε ο Θρύλος και τώρα Κύπελλο.

Τα σετ 3-0 σε 73′: 25-19 (23′), 26-24 (28′), 25-19 (22′).

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-19

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-19

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (6/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Μιγιαήλοβιτς 9 (9/17 επ., 62% υπ. – 25% άριστες), Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Τέπαν 11 (7/17 επ., 4 άσσοι), Πέριτς 11 (11/16 επ., 79% υπ. -29% άριστες) / Ζήσης (λ, 100% υπ. – 77% άριστες), Δαλακούρας.

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σ. 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 47% άριστες), Μπράιαν 4 (4/9 επ.), Ούρτσεβιτς, Σπυριούνης 3 (3/5 επ., 72% υπ. – 44% άριστες), Καϊσλασάλο 15 (11/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ματσιέ 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Χανδρινός Α. (λ, 76% υπ. – 65% άριστες), Βελούδης (λ), Μούχλιας 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Δρογκάρης, Λάππας (75% υπ. – 25% άριστες), Τσαρκάτογλου.