ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πέρασαν άνετα από την Καλλιθέα

Η διαφορά δυναμικότητας που έχουν τα κορίτσια του Ολυμπιακού από τις άλλες ομάδες στην Α1 Γυναικών είναι αδιαμφισβήτητη. Ωστόσο η πιο δύσκολη αποστολή για τα κορίτσια του Θάνου Νίκλα είναι σε κάθε ματς να δίνουν τον καλύτερό του εαυτό. Όπως έγινε και στο σημερινό, εκτός έδρας ματς με τις Εσπερίδες. Μιας και οι «ερυθρόλευκες» σημείωσαν ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά με 98-59. Πέρασαν άνετα από την Καλλιθέα.

• MVP: Η Μέγκαν Γκούσταφσον. Η Αμερικανίδα σέντερ πέτυχε 19 πόντους και μάλιστα με… οικονομία. Διότι είχε 3/3 βολές και 8/9 δίποντα
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η σοβαρότητα που έδειξε ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Δεν υποτίμησε τον αντίπαλο παρά τη διαφορά δυναμικότητας.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Ζωή Κορρέ των Εσπερίδων, καθώς βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα. Τελείωσε το ματς με 1/12 σουτ εντός παιδιάς (1/9τρ.).
  • THE POINT: Ακόμη κι αν η μια ομάδα είναι πολύ καλύτερη από την άλλη, οι 31 ασίστ που έδωσαν οι «ερυθρόλευκες» σίγουρα «λένε» πολλά.

Άνετη νίκη μέσα στην Καλλιθέα

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς. Ήδη από το 3′ ήταν μπροστά με 8-2. Επίσης, είχε καλό ρυθμό στην επίθεση. Έκλεισε το δεκάλεπτο με 11/15 δίποντα. Ήδη από το 6′ είχε αποκτήσει διψήφια διαφορά (10-21). Ακόμη έκλεισε την πρώτη περίοδο με δύο παίκτριες στις παρυφές των 10 πόντων (σ.σ.: Γκούσταφσον και Σουκ από 9π.). Οι Εσπερίδες στη δεύτερη περίοδο ήταν περισσότερο ανταγωνιστικές. Μάλιστα, στο 16′ μείωσαν στους 4 πόντους (36-40). Όμως ακολούθησε σερί 12-0 του Θρύλου που έστειλε τη διαφορά στους 16 (36-52) στο 19′, για να κλείσει το ημίχρονο με +19.

Το σερί 8-0 από τις «ερυθρόλευκες» ως το 23′ τέλειωσε οριστικά το ματς. Επίσης, το προβάδισμα ανέβηκε στο +25 (39-64) στο 23′ και στο +34 (46-80) στα 22” πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Θάνος Νίκλας στην τελευταία περίοδο έβαλε μέσα και τα νεαρά κορίτσια της ομάδας του (σ.σ.: Γκουζέλου και Αγραφιώτη). Η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους, φτάνοντας ως το +45 (94-49) στο 36′. Πέρασαν άνετα από την Καλλιθέα.

Τα δεκάλεπτα: 23-33, 39-56, 46-80, 59-98.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.