Πεντάστερος Θρύλος με πολλά μηνύματα

Το να κερδίζεις 5-0 τον Βόλο, που θα κάνει θεωρώ  πολλές κηδείες και χωρίς να παίξεις τίποτα φοβερό ποδόσφαιρο είναι πραγματικά μία όμορφη στιγμή που σε κάνει να αναρωτιέσαι τι θα γινόταν αν απο νωρίς στο β ημίχρονο, οι Πειραιώτες είχαν βάλει και δεύτερο γκολ.

Το τρία στα τρία είναι γεγονός, το κλίμα στην ομάδα είναι εξαιρετικό και όπως πρέπει και τώρα οι “ερυθρόλευκοι” περιμένουν  την Τότεναμ με μεγάλη και ιδιαίτερη προσμονή.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε το η αρχή είναι το ήμισυ του παντός με τη γκολάρα του Γκιγέρμε, απο την ασιστάρα του Βαλμπουενά που εκτέλεσε εξαιρετα το κόρνερ…Σούπερ γεγονός το να βάλεις γκολ απέναντι σε μία ομάδα που δεν φοβήθηκε.  Πολλοί θα περίμεναν τον Βόλο να μπεί αμυντικά αλλά δεν έγινε έτσι . Πίεση ψηλά ,κλείσιμο χώρων ,καλό τρανζίσιον,  και είναι σίγουρο ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού αιφνιδιάστηκαν κάννοτας και κάποια λάθη. Ο Σα ήταν εκεί που έπρεπε στο 19, είναι ατυχία που δεν γίνεται το 2-0 στο 21, με το παραλίγο αυτογκολ του Μυστακίδη και κάπως έτσι δόθηκε το δικαίωμα στο Βόλο να ελπίζει.

Οι παίκτες του Μαρτίνς έχοντας και το μυαλό τους για την Τετάρτη προσπαθούσαν να διαχειριστύν το παιχνιδι περιμένοντας τη στιγμή που θα τους έδινε την ευκαιρία να “κλειδώσουν” το ματς. Και αφού απο το 55 και μετά ο Βόλος φάνηκε ότι δεν μπορεί ,η στιγμή ήρθε στο 71 . Και πάλι στη φάση , ο Βαλμπουενά, με λίγο Κούτρη  η μπάλα φτάνει στον Killer  Ελ Αραμπί και 2-0.. Ο Μαροκινός δεν μασάει  και τέλος.  Mεγάλη μαγκιά  το ότι σκοράρει μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς ο Γκερέρο για να ακολουθήσει το γκολ πέναλτι του Βαλμπουενά και το 5-0 του Σουντανί.

Ηταν ακόμα μία φορά που ο Ολυμπιακός έκανε φοβερό ντεμαράζ σε ματς δείχνοντας ότι  φέτος δεν μασάει και δεν χαρίζει κάστανα σε κανένα. Και η Τότεναμ, όσο καλη ομάδα και Αγγλική και σκληρή να είναι αν έρθει με μύτη ψηλά. ο Ολυμπιακός θα της δώσει ένα καλό μάθημα.