Πεντάστερος και Πρωταθλητής…..

Με εντυπωσιακό τρόπο , ο Ολυμπιακός  “κλείδωσε”το 44ο Πρωτάθλημα και 7ο συνεχόμενο ,διαλύοντας τον ΠΑΣ Γιάννενα με 5-0 σε μία απαράμιλλη ποδοσφαιρική βραδιά που είχε ως μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μάριν-Σεμπά -Φιγκέιρας, οι οποίοι ξεχώρισαν  σε μία ομάδα η οποία ήταν εξαιρετική.

Kαμία έκπληξη δεν υπήρχε στην 11αδα του Τάκη Λεμονή που παρατάσσει την ομάδα όπως ακριβώς περιμέναμε. Κάτω απο τα δοκάρια ο Καπίνο, ενώ από δεξιά προς αριστερά έχουμε Φιγκέιρας-Ντα Κόστα-Ρέτσο -Ντε Λα Μπέγια.. Στη μεσαία γραμμή Ρομαό -Μαρτίνς και μπροστά ο Φορτούνης.Δεξιά ο Μάριν, αριστερά ο Σεμπά και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ προωθημένος.

Οι Πρωταθλητές βγήκαν δυνατά από την αρχή για να σκοράρουν και θα μπορούσαν να το κάνουν στο 2ο λεπτό, όταν ο Μάριν  έκανε ωραία κίνηση από δεξιά, έβγαλε  σέντρα και  σε δεύτερο χρόνο, ο Φορτούνης έκανε κεφαλιά με εξουδετερωμένο τον Πασχαλάκη έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 9, ο Ανσαριφάρντ κόπηκε με ανύπαρκτο οφσάιντ, προϊόν της…εξυγίανσης   και εκεί που το πρώτο τέταρτο έμενε στο 0-0,κάπου εκεί άρχισε το ..τσουνάμι.

Στο 20, ο Πασχαλάκης πραγματοποίησε εξαιρετική  απόκρουση στο σουτ, από κοντά, του Σεμπά και στην επόμενη φάση , ο Βραζιλιάνος , αφού πήρε τη μπάλα έβγαλε σέντρα  ο Πασχαλάκης επενέβη εκ νέου, αλλά ο Μάριν από κοντά σκόραρε για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, έγινε το 2-0..Με τον  Φορτούνη να εκτελεί κόρνερ, και το Ντα Κόστα να πηδάει πιο ψηλά από όλους για το δεύτερο γκολ μέσα σε αποθέωση.

6 λεπτά αργότερα, είχαμε και το τρίτο γκολ για τον Πρωταθλητή. Με τον Σεμπά να κάνει σουτ, τον Πασχαλάκη να αποκρούει εκ νέου με τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και το Ντε Λα Μπέγια από κοντά να σκοράρει.

Ηταν ένα απίστευτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό που θύμισε ντέρμπι με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ δείχνοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο και τον Πασχαλάκη  να είναι ο αποκλειστικά υπεύθυνος ,σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο, όπου το σκορ  είχε μείνει στο 3-0.

Στο Β ημίχρονο, και στο πλαίσιο του Ροτέισον, ο κόουτς Λεμονής έβγαλε Μάριν και Φορτούνη περνώντας Ελιουνούσι και  Τσόρι ,με τους Πρωταθλητές να συνεχίζουν να έχουν κατοχή  μπάλας, η οποία μετουσιώθηκε σε γκολ στο 71, όταν Μάρτινς-Καρίμ -Τσόρι ,Ελιουνούσι, άλλαξαν  κινηματογραφικά τη μπάλα και ο Ντε Λα Μπέγια σκόραρε  από κοντά για το 4-0.

Στο 81, έγινε το 5-0, σε μία ιστορική στιγμή. Ηταν το πρώτο πέναλτι στη σεζόν στο Καραϊσκάκη και δεύτερο μετά  την 4η αγωνιστική και  το 1-2 κόντρα στον Ηρακλή. Με τον Τσόρι να σκοράρει  και τον Ολυμπιακό να  «κλείνει» τη χρονιά στο Ναό του με ένα εντυπωσιακό τρόπο.

Ολυμπιακός (Tάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα(63 Καμπιάσο), Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Μαρτίνς, Μάριν, (46’Ελιουνούσι)Φορτούνης(46’Τσόρι), Σεμπά, Ανσαριφάρντ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Κούτρης, Μπέριος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης(68 Λόπεζ), Γαρουφαλιάς, Κοροβέσης, Νικολιάς(88′ Καρανίκας), Βιδάλ(46 Mαμπουλού), Γιάκος.