ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πελάτες και στην Γένοβα πελάτες και στο Ανόβερο

Είναι απίστευτο ! Είναι πραγματικό! Ο Ολυμπιακός στον μεγάλο τελικό! Πανέτοιμος και αποφασισμένος να υπερασπιστεί τον τίτλο του να ανέβει στην κορυφή του Ολύμπου!

Θύμα του για ακόμα μια φορά η υπερδύναμη της Προ Ρέκο  που ούτε φέτος  κατάφερε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της ομαδάρας Πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού προς την κορυφή της Ευρώπης!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας με τεράστια ψυχικά αποθέματα, άλλα και την έντονη προσωπικότητα όλων των παικτών που απαρτίζουν την ομάδα  επικράτησε με 12-11 των Ιταλών βρίσκοντας τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει όταν οι Γενοβεζοι ισοφάρισαν από 8-11 σε 11-11!

Oι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ στην πρώτη επίθεση του αγώνα με τον Ίβοβιτς να πετυχαίνει το 1-0 στον παίκτη παραπάνω (7:19), αλλά η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν άμεση! Στην πρώτη εκδηλωμένη «ερυθρόλευκη» επίθεση ο Δημήτρης Σκουμπάκης με ένα εντυπωσιακό τέρμα από την περιφέρεια ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 (6:58). Οι πρωταθλητές Ευρώπης, έβγαλαν την επόμενη άμυνα και στη δεύτερη επίθεσή τους με νέο υπέροχο σουτ του Μπούσλιε ανέτρεψαν το σκορ και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 2-1 (6:06). Στα λεπτά που ακολούθησαν οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες και στον παίκτη λιγότερο και με τον Πάβιτς να επεμβαίνει σωτήρια όποτε χρειάστηκε και κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Με πρωταγωνιστή τον Κάκαρη ο Θρύλος έφτασε στο 1-3 με νέο εξαιρετικό σουτ από την περιφέρεια (3:51) και ο Ντίνος Γενηδουνιάς μεγάλωσε στο 4-0 το σερί, μετά το 1-0, πετυχαίνοντας το 1-4 (3:15). Η Ρέκο μείωσε σε 2-5 (2:23) αλλά με δικό του γκολ στον παραπάνω, ο Φουντούλης έγραψε το 2-5 1:47 πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου. Οι Ιταλοί μείωσαν με τον Μπούκιτς στο 1:28 σε 3-5, σκορ με το οποίο ολοκλήρωθηκε το 1ο οκτάλεπτο.

Το 2ο οκτάλεπτο, ξεκίνησε με τέρμα του Ίβοβιτς χάρη στο οποίο η Ρέκο μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά. Όμως η αντίδραση του Θρύλου ήταν και πάλι υποδειγματική αφού ακολούθησαν δυο διαδοχικά γκολ των Φουντούλη (6:39) και Ομπράντοβιτς (5:22), με τα οποία η διαφορά επανήλθε στο +3 για το 4-7! Στο γκολ του Ντόγκουτ, 1:39 πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνο, απάντησε ο Φουντούλης που έφτασε στα τρία προσωπικά για να διαμορφώσει το 5-8 στον παίκτη παραπάνω (0:51). Στη συνέχεια ο Φίγκαρι χτύπησε εν ψυχρώ τον Γιάννη Φουντούλη και αποβλήθηκε με αντικατάσταση ενώ οι Ιταλοί 31’’ πριν τη λήξη μείωσαν με τον Ντι Φούλβιο σε 6-8. Με το επιμέρους 3-3 στο 2ο οκτάλεπτο, πήγαν οι δυο ομάδες στην ανάπαυλα με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα.

Στο 3ο οκτάλεπτο και ενώ 4 παίκτες των Πρωταθλητών Ευρώπης, είχαν χρεωθεί με 2 αποβολές και συγκεκριμένα οι Σκουμπάκης, Μπούσλιε, Μουρίκης και Ομπράντοβιτς, ο Ολυμπιακός μπήκε για να υπερασπιστεί την κατάσταση που διαμόρφωσε. Η Ρέκο εκμεταλλευόμενη σε δυο περιπτώσεις τον παίκτη παραπάνω σκόραρε δυο τέρματα με τους Μάντις και Ντι Φούλβιο και ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 8-8 στα 6:10. Όμως ο Θρύλος είχε και πάλι την απάντηση και με εξαιρετικό γυριστό σουτ του Ομπράντοβιτς από το φουνταριστό, ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 8-9 (5:48). Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν σταμάτησαν εκεί και διεύρυναν ξανά στο +2 το προβάδισμά τους με τον Αλέξανδρο Γούνα να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω και να γράφει το 8-10, 3:56 πριν τη λήξη του οκταλέπτου. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μανώλη Μυλωνάκη να αυξήσει στο 3-0 το σερί του Ολυμπιακού μετά το 8-8 και να γράψει το 8-11 και ενώ απέμεναν 2:24 για τη συμπλήρωση της περιόδου.  Στα λεπτά που ακολούθησαν οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το σκορ αυτό και μπήκαν στη τελευταία περίοδο με στόχο να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους.

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Μπούκιτς μείωσε με μπάσιμο σε 9-11 (7:40) και το σκορ αυτό παρέμεινε για τα επόμενα 4 αγωνιστικά λεπτά. Η Ρέκο 2:42, μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά με σκόρερ του Αλεξάντερ Ίβοβιτς ο οποίος πέτυχε το 10-11 στον παίκτη παραπάνω. Στη συνέχεια η Ρέκο βρήκε και άλλο ένα γκολ και ισοφάρισε σε 11-11 με τον Αϊκάρντι, στα 2:11!. Ο Θρύλος όμως δεν είχε πει την  τελευταία του λέξη αφού στα 38’’ πριν τη λήξη του αγώνα, ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς με «βολίδα» από την περιφέρεια, σκόραρε ένα εντυπωσιακό γκολ και έγραψε το 11-12! Ο πρωταθλητής Ευρώπης έβγαλαν την τελευταία άμυνα και κράτησαν την μεγαλειώδη νίκη, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Champions League για δεύτερη διαδοχική σεζόν και τρίτη στα τέσσερα τελευταία χρόνια!

Προ Ρέκο – Ολυμπιακός 11-12 (3-5, 3-3, 2-3, 3-1)

Προ Ρέκο (Ράτκο Ρούντιτς): Τεμπέστι, Ντι Φούλβιο 2, Μάντιτς 1, Μπούκιτς 2, Ντόμπουντ 1, Βελότο, Αϊκάρντι 1, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Φιλίποβιτς, Ίβοβιτς 3, Κάϊες, Μπίγιατς

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Κάκαρης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Ζερδεβάς