Πέρασε τελικό και πάει για κούπα

Δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο ο Θρύλος

Το παραμικρό περιθώριο δεν άφησαν οι παίχτες του Θρύλου στην ομάδα του Φοίνικα και έτσι με σκορ 3-0 βρέθηκαν στους τελικούς. Οι παίχτες του Φερνάντο Μουνιόθ μετά την αιφνιδιαστική ήττα τους την Τρίτη και την άνετη νίκη της Πέμπτης παρουσιάστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στον αγώνα δίχως αύριο, που είχαν για σήμερα. Η ομάδα του Θρύλου δεν είχε το παραμικρό περιθώριο για άλλο αποτέλεσμα πέρα από την νίκη και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

Οι ερυθρόλευκοι περιμένουν αύριο τον τρίτο αγώνα ανάμεσα σε Παο και Παοκ για να μάθουν τον αντίπαλο τους.

Αναλυτικά η διακύμανση του σκορ

1 σετ 25-21

2 σετ 25-14

3 σετ 25-22

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-0 και 3-1 και να αυξάνει στο +3 το προβάδισμά του στο 5-2 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φίνγκερ. Από πρώτο χρόνο του Πετρέα διαμορφώθηκε το 7-5, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 3-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ για πρώτη φορά με 7-8, ύστερα από μπλοκ στον Φίνγκερ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 2-0 ανακτώντας το προβάδισμα στο 9-8 και μετά τη νέα ισοφάριση του Φοίνικα (9-9), έτρεξε ένα 3-0 σερί φτάνοντας στο 12-9 με άσσο του Πετρέα. Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν για 3η φορά σε 13-13 και προσπέρασαν με 13-14. Ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στη θέση του οδηγού στο 15-14, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Μετά το 17-17, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν πίσω στο σκορ, αλλά προσπέρασαν, αφού ισοφάρισε ο Χουσάϊ και κάρφωσε στην ευθεία ο Φίνγκερ για το 19-18. Ο Φοίνικας Σύρου ισοφάρισε σε 19-19, αλλά ο Τεβαπόρτι με εξαιρετικό μονό μπλοκ στον Κανέλλο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο στο 20-19. Από επίθεση άουτ του Φοίνικα, οι Πειραιώτες πήγαν στο +2 στο 21-19. Ακολούθησε το σερβίς του Πετρέα που πέρασε άουτ, αλλά από την ίδια κατάληξη που είχε το σερβίς του Κανέλλου και στη συνέχεια η επίθεση του Μήλη, ο Θρύλος πήρε τον «αέρα» του +3 στο 23-20. Η ομάδα της Σύρου μείωσε σε 23-21, όμως ο Φίνγκερ έδωσε το πρώτο σετ μπολ με 24-21 και ο Κουμεντάκης με άσσο χάρισε το 1ο σετ στον Θρύλο, γράφοντας το 25-21!

Πίεσε στο σερβίς, ανέβασε στροφές και κυριάρχησε!

Δυναμικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 3-0 και σταδιακά αύξησε τη διαφορά στο +5, με το Φίνγκερ για το 10-5. Μετά το 10-7,  Θρύλος που συνέχισε να πιέζει στο σερβίς, με ένα 5-0 σερί διεύρυνε το προβάδισμά του στο +6 (15-7). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επιβάλει πλήρως το παιχνίδι τους και είχαν κυριαρχήσει απόλυτα στο σετ. Ως εκ τούτου και με δεδομένη την πίεση από το σερβίς πήγαν στο 19-8 με τον 3ο άσσο του Πετρέα, έκαναν διψήφια τη διαφορά στο 19-9 και την αύξησαν στο +11, με τον Τερβαπόρτι να γράφει το 20-9. Στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμα και έφτασε στο 25-14 και στο 2-0, μετά το σερβίς του Μπουτσούλιεβιτς που κατέληξε στο φιλέ!

Με σοβαρότητα ως το τέλος!

Με τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, ξεκίνησε και το 3ο σετ (2-0, 4-2), με τον Μίχαλ Φίνγερ να αυξάνει στο +4 τη διαφορά με δυο σερί επιθέσεις στο 9-5. Σε αρκετές περιπτώσεις στη συνέχεια ο Θρύλος διατήρησε το +4 (12-8, 13-9, 14-10, 15-11, 16-12) και το αύξησε στο +5 στο 17-12 και το 18-13. Με τον πρώτο άσσο του Θοδωρή Βουλκίδη προήλθε το +6 στο 19-13 για τον Ολυμπιακό με τον Φοίνικα να μειώνει σε 20-18 στη συνέχεια. Το τέλος στο σερί των τυπικά φιλοξενούμενων, έβαλε ο Χουσάϊ που πέτυχε το 21-18, και μετά από 4 μπαλιές των νησιωτών διαμορφώθηκε το 22-18. Ο Φοίνικας μείωσε εκ νέου σε 22-20, αλλά ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έγραψε το 23-20. Ακολούθησε το 23-21, με τον Φίνγκερ να δίνει το πρώτο ματς μπολ στο Θρύλο στο 24-21 και τον ίδιο να σημειώνει το 25-22, χαρίζοντας τη νίκη 3-0 σετ και την πρόκριση στους τελικούς!

Τα σετ: 3-0 σε 1.30,  25-21 (32’), 25-14 (25’), 25-22 (33’)

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-21

2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-14

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (16/23 επ.), Πετρέας 9 (3/3 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουσάι 12 (10/18 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. – 22% άριστες), Βουλκίδης 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 54% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. – 30% άριστες), Στιβαχτής, Ριζόπουλος, Γκέργκι.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 5 (5/20 επ., 40% υπ. – 28% άριστες), Χριστόφας 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Στερν 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. – 44% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Μήλης 9 (9/17) / Καρασαββίδης (λ, 44% υπ. – 33% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 1 (1/1 επ.).