Πάρτι στην επιστροφή του Φορτούνη

Οπως και να το δει κανείς το παιχνίδι -ρεβάνς κόντρα στην Καλαμάτα ήταν διαδικαστικού  χαρακτήρα. Οι παίκτες του Μαρτίνς, οι περισσότεροι εκ των οποίων με λιγοστά λεπτά συμμετοχής κέρδισαν τον προπονητή τους ,παίζοντας οι περισσότεροι εξαιρετικά ,με κορυφαίους τους Λοβέρα και Γκερέρο  που σκόραραν απο δύο γκολ στο 4-1 κοντρα στην “Μαύρη  Θύελλα” . Χάιλαιτ η επιστροφή του Κώστα Φορτούνη μετά απο 6 μήνες στην ενεργό δράση.

Το ματς: O Oλυμπιακός ξεκίνησε απο νωρίς  με διάθεση να μην δώσει το δικαίωμα στην Καλαμάτα να ελπίζει ότι μπορεί να κάνει κάτι καλό// στο παιχνίδι. Κάπως έτσι, πριν συμπληρωθούν   τα πρώτα 20 λεπτά το σκορ ήταν ήδη 2-0.

Πρώτα με το Λοβέρα στο 3ο λεπτό που έκλεψε τη μπάλα από το Νάσερ και πάσαρε ψύχραιμα για το 1-0. 14λεπτά αργότερα, ο Λάζαρος έβγαλε για τον Κούτρη ,σε ρόλο αριστερού εξτρέμ,  με τον “Λέο” να βγάζει σέντρα απο τα αριστερά και τον Γκερέρο  με προβολή να σκοράρει.

O Oλυμπιακός συνέχιζε να είναι ορεξάτος, λογικό από τη στιγμή που πολλοί παίκτες  δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής και θέλουν να δείξουν πράγματα.

Με τον Λοβέρα, τον κορυφαίο του Ολυμπιακού , να εκτελεί φάουλ και τον Κασσωτάκη  να πέφτει στην αριστερή του γωνία, στο 30 ,ενώ  στο 35, ο Ραντζέλοβιτς έστειλε τη μπάλα άουτ.  Με την Καλαμάτα να απειλεί με  σουτ του Τριανταφυλλάκη που έδιωξε ο Αλέν με τις γροθιές.

ΩΡΑ ΦΟΡΤΟΥΝΗ

Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, ο Κώστας Φορτούνης σηκώθηκε για ζέσταμα κερδίζοντας το χειροκρότημα όλλων στο Καραϊσκάκη. Απαντες περίμεναν πότε θα αποφάσιζε ο Μαρτίνς  να τον βάλει.

Τελικά αυτό έγινε στο 53 και αφού δευτερόλεπτα νωρίτερα  ο Γκερέρο είχε κάνει το 3-0, εκμεταλλευόμενος  την ασίστ του Λάζαρου.

Οταν μπήκε ο αρχηγός  εγένετω χαμός. Μάλιστα στο 64 θα μπορούσε να είχε  χριστεί και σκόρερ  αν ο Κασσωτάκης δεν αντιδρούσε εξαιρετικά στο σουτ του άσου του Ολυμπιακού.

Ο λόγος για να πανηγυρίσουν οι φίλοι της Καλαμάτας, αλλά και ο συνάδελφος ,Σωτήρης Γεωργούντζος,  έλαβε χώρα στο 66, όταν ο Ελ Ιντρίσι  έκανε δύο προσποιήσεις στον Σισέ και σούταρε για το γκολ της τιμής.

Τρία λεπτα μετά, όμως, ο Ολυμπιακός “απάντησε” με σουτ-τηλλεφώνημα απο μακριά του Λοβέρα που πέτυχε το δεύτερο του γκολ στο παιχνίδι

MVP:  Ο Μάξι Λοβέρα έκανε το καλυυερο του παιχνίδι με τον Ολυμπιακό .Σκόραρε δύο γκολ και ήταν πολύ κινητικός.

Η Στιγμή: Η επιστροφή του Κώστα Φορτούνη.

Ο αδύναμος κρίκος:Ο Ραντζέλοβιτς, για ακόμα ένα παιχνίδι δεν ήταν καλός.

Ολυμπιακός: Αλέν, Ομάρ, Κούτρης, Μάρκοβιτς(58 Γκιλέρμε), Σισέ, Μεριά, Ξενιτίδης, Λάζαρος(67 Λιάτσος), Ραντζέλοβιτς(53 Φορτούνης), Λοβέρα, Γκερέρο

Καλαμάτα: Κασωτάκης, Γαλούπης, Νασέρ, Ζαχαρόπουλος, Ιντρίσι, Πανάγου, Πέεβ(65 Οσμάναγκιτς), Μπουσμπίμπα(63 Αλεξόπουλος), Καντούτσης, Πετσίτης(55  Πετσίτης), Τριανταφυλλάκης