«Πάρτι» με τον πελάτη!

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός επέβαλε τον δικό του νόμο στο «Μελίνα Μερκούρη» κερδίζοντας τον Παναθηναίκό με 3-1 σετ και πέτυχε την 41η σερί του νίκη στη VolleyLeague

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του ντέρμπι αιωνίων της 14ης αγωνιστικής της Volley League,  επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ και πανηγύρισε την 41η διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα

Σ’ ένα παιχνίδι, το οποίο αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα και έφερε μνήμες από τα τέλη της περασμένης δεκαετίας όταν οι δύο κορυφαίες ελληνικές ομάδες είχαν αξιοζήλευτα ρόστερ και οι αναμετρήσεις τους ήταν συγκλονιστικές, οι ερυθρόλευκοι είχαν τις περισσότερες επιλογές και το βάθος λύσεων.

Με κορυφαίους τους Σμιτ και Αλεξίεφ, ο Ολυμπιακός έφτασε στην 41η διαδοχική του νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με 3-0, αλλά προϊόντος του χρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έχοντας σε καταπληκτική βραδιά τον Mπόγιαν Γιορντάνοφ και τον νεαρό Ράπτη, πήραν προβάδισμα με 13-15.

Οι ερυθρόλευκοι με πόντους των Σμιτ και Αλεξίεφ ισοφάρισαν το σκορ σε 20-20, αλλά ο Παναθηναϊκός πολύ πιο ψύχραιμος και με όπλο το αποτελεσματικό του σερβίς κατέκτησε το πρώτο σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πι συγκεντρωμένος., Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ βελτίωσαν αισθητά την υποδοχή , αλλά και το μπλοκ και με τους Γκάβιν Σμιτ και Τόντορ Αλεξίεφ να είναι τρομερά αποτελεσματικοί στην επίθεση προηγήθηκαν με 12-8.

Με άσο του Ράουβερντινκ, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 18-15 δείχνοντας ότι η αυτοπεποίθησή τους είχε ανέβει.

Το μπλοκ των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, αλλά και ο εκπληκτικός Γιορντάνοφ, κρατούσαν ζωντανό του Παναθηναϊκό, ο οποίος μείωσε σε 23-22, αλλά ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον ασταμάτητο Σμιτ έφτασε στην ισοφάριση του σετ με 25-22

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και με τους Σμιτ, Ράουβερντινκ και Αλεξίεφ να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 4-1 και 8-6

Με τρομερό μπλοκ του Πελεκούδα στον Σμιτ και άουτ επίθεση του Αλεξίεφ, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 8-9, για να πάρουν προβάδισμα δύο πόντων με νέο μπλοκ του Πελεκούδα για το 8-10.

Με τον Αλεξίεφ να παίρνει πόντους και από το μπλοκ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 12-12, για να πάρουν προβάδισμα με 14-13 χάρη σε μπλοκ του Πετρέα.

Ο Παναθηναϊκός με άσο του Πελεκούδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 14-15, με τον Ολυμπιακό να απαντά και να ισοφαρίζει σε 19-19 με πόντο του Ζουπάνη.

Το σετ συνέχισε να κυλά με τις δύο ομάδες να παλεύουν σε μία τεντωμένη κλωστή. Με επιθέσεις των Σμιτ και Ράουβερντινκ ο Ολυμπιακός προσπέρασε 23-20, Με άσο του Ράουβερντινκ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-20 για να κατακτήσουν το σετ με 25-22 με πόντο του Σμιτ.

Στο τέταρτο σετ μετά το αρχικό 3-3 ο Ολυμπιακός ανέβασε αισθητά την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση και με πόντο του Ράουβερντινκ προηγήθηκε με 7-4

Με όπλο το πολύ πιεστικό του σερβις και τους Σμιτ, Αλεξίεφ να … συνεχίσουν να σέρνουν τον χορό στην επίθεση, οι Πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 19-9, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια του σετ, το οποίο κατέκτησαν πανεύκολα.

Τα σετ 23-25, 25-22, 25-22, 25-17