Παραδόθηκε ξανά άνευ όρων ο … Εξάφαπος!

Την συντριβή από την Μπαρτσελόνα με 86-60 γνώρισαν οι «πράσινοι», οι οποίοι βουλιάζουν στι 5-17…

Τις «προβληματικές» του εμφανίσεις στη φετινή Ευρωλίγκα συνέχισε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» χωρίς αρχή, μέση και τέλος έγιναν έρμαιο στις διαθέσεις της Μπαρτσελόνα γνωρίζοντας την συντριβή με 86-60 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα»  και υποχώρησαν στο 5-17.

Ο Παναθηναϊκός με τους Γουάιτ και Παπαγιάννη να ηγούνται στο σκοράρισμα παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας δύσκολα στους Καταλανούς, Όμως  το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με τους Μίροτιτς και Κούριτς να αναλαμβάνει δράση έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με διαφορά μόλις δύο πόντων (17-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό. Η Μπαρτσελόνα έσφιξε … θηλιά στους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, οι οποίοι υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, ενώ παρουσιάστηκαν τρομερά άστοχο, με άμεση συνέπεια να χάσουν την επαφή στο σκορ.

Με εννιά διαδοχικούς πόντους του Εξουμ η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 26-17 στο 13’. Οι γηπεδούχοι αναλαμβάνοντας τα ηνία του αγώνα έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με τον Σμιτς έφτασαν στο 30-17. Τη συνέχεια την σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους «Μπλαουγκράνα» ανέλαβαν οι Καλάθης- Χέιζ και στο 18’ έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο +20 (41-21) τη στιγμή όπου οι «πράσινοι» ένιωθαν να χάνουν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους, ξεμένοντας από δυνάμεις, ιδέες, αλλά και καθαρό μυαλό

Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε την Μπαρτσελόνα να προηγείται 45-25 και βάζει γερές βάσεις για μία άνετη επικράτηση.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με τους Καλάθη, Ντέιβις και Μίροτιτς να σκοράρουν ανέβασαν τη διαφορά στο 58-32 στο 25’ δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια της αναμέτρησης .

Τα δεκάλεπτα, 17-15, 45-25, 63-42, 86-60.