Παραδόθηκε από τα λάθη του

Τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον ΠΑΟΚ στον δεύτερο τελκό της Πυλαίας (25-16, 25-20, 26-24).

Τα λάθη και η έλλειψη ενέργειες υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγμαοτποίησαν την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση στην Πυλαία , χάνοντας με 3-0 από τον «Δικέφαλο» του Βορρά (25-16, 25-20, 26-24)

Πλέον, με την σειρά στο 1-1 ο Ολυμπιακός καλείται να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το πλεονέκτημα έδρας, ώστε να επιστρέψει στον θρόνο του ελληνικού βόλεί.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 12-11. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έπαιρνε πόσντους από τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ κυρίως, αλλά παρουσίαζε πολλά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία, ενώ αι το μπλοκ δνε ήταν στην καλύτερη βραδιά του.

Με δσυνεχόμενους πόντους των Στάροβιτς, Ντάντ και Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ προσπέρασε στο σκορ με 16-12, εκμεταλευόμενος και την άσχημη υποδοχή των «ερυθρόλευκων», για να κατακτήσει το πρώτο σετ εύκαολ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 15-16 χάρη σε ωραία επιθεση του Κοκκινάκη.

Οι γηπεδούχοι όμως κυρίως με τον Στάροβιτς, αλλά και με ορισμένες δύσκολες άμυνες βρέθηκαν να προηγούνται με 21-18, για να κατακτήσουν το δεύτερο σετ με 25-20

Στο τρίτο σετ έγινε εμγάλη μάχη. Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκαν 7-3, αλλά ο ΟλυμπιΑκός αντέδρασε, βελτίωσε την αμυντική του συμπεριφορά και με τους Φράγκο και Νταφ να μπείνουν στην «εξίσωση» ο Ολυμπαικός αρχικά μείωσε σε 10-9, για να προσπεράσει με 11-13 με διαδοχικούς άσους του Λίμπερμαν Αγκάμεζ και να δείχνει σημάδια ανάκαμψης.

Ο ΠΑΟΚ, όμως είχε σε πολύ καλή βραδιά τους Σαφράνοβιτς και Ντάντε, αλλά και τον Ανδρεάδη, Έτσι βρέθηκε να προηγείται με 23-22 και να αποκτά και το ψυχολογικό προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24, αλλά δύο συνεχόμενοι πόντοι του Ανδρεάδη έγραψαν το 26-24 χάρισαν την νίκη στον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ που σήμανε και την ισοφάριση της σειράς σε 1-1

Τα σετ: 25-16, 25-20, 26-24