Pap of Steel……..

Å

Air Pap makes the difference και στην άμυνα. Τι και αν ο Σπανούλης δεν ήταν έτοιμος, τι και αν ο Πρίντεζης για ακόμα μία φορά ήταν κακός, τι και αν η επίθεση του Ολυμπιακού ήταν κακή, τι και αν οι Ρέφερι έκαναν τα πάντα για να μη κερδίσουν οι Πρωταθλητές, ο Πρωταθλητής είχε τον ήρωα του.. Τον Κώστα Παπανικολάου, που παίζοντας σκυλίσια άμυνα, δεν επέτρεψε στους παίκτες του Παναθηναϊκού να βρούν τρόπο είτε για να ισοφαρίσουν, είτε για να πάρουν το προβάδισμα και  κάπως έτσι ο Ολυμπιακός  νίκησε με 64-62 κάνοντας το 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να μην είναι ιδιαίτερα εύστοχες ,τουλάχιστον στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Ολυμπιακό να παίζει ξεκάθαρα με το Post  του Παπαπέτρου  παίζοντας με πλάτη αρχικά τον Ρίβερς, ενώ ο Παναθηναϊκός  προσπαθούσε να βγάλει σκορ μέσα από το κομμάτι των αιφνιδιασμών.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +5 και τον Γκριν να είναι ο μοναδικός που έβρισκε  σκορ από το τρίποντο (2/2) φτάνοντας στο 12-7. Οι «Πράσινοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και με Καλάθη και Παππά  βρήκαν τον τρόπο όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά και να προηγηθούν με +5 στο ξεκίνημα της  δεύτερης περιόδου (16-21), χάρις σε καλάθια των Γκάμπριελ(τρίποντο) και Γκίστ, με την πρώτη περίοδο  στο 16-16.

Είναι χαρακτηριστικό  ότι οι Πειραιώτες  στα πρώτα 13 λεπτά είχαν 2/12 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός 3/6.

Με τους δύο  προπονητές να συνεχίζουν  το σκάκι τους και τον Σφαιρόπουλο να βάζει τον Γιάνγκ  στην προσπάθεια να κερδίσει τη μάχη μέσα στη ρακέτα, ενώ ο  Πασκουάλ  επιλέγοντας άμυνα  με αλλαγές δημιουργούσε τεράστια προβλήματα στον Ολυμπιακό που πάντως  δεν έπαιρνε με τόση ευκολία τα φάουλ όσο οι «Πράσινοι».

Ο Γιάνγκ ήταν εξαιρετικός μέσα στο καλάθι «φορτώνοντας» φάουλ την άμυνα του Παναθηναϊκού με τον Παναθηναϊκό του χαμηλού σχήματος  να έχει  περισσότερη κίνηση στο Τρανζίσιον έχοντας τον Τζέιμς  σε καλή βραδιά και τις διεισδύσεις του να «τρυπάει» την Ερυθρόλευκη, κρατώντας το προβάδισμα του Παναθηναϊκού μεταξύ +5 και  +7.(27-32)

Το τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε δυναμική απάντηση από τον Ολυμπιακό που με αιχμή του δόρατος τον Μιλουτίνοφ(6 πόντοι) και ένα τρίποντο του Παπανικολάου  πέρασε μπροστά με 36-33 και κάπως έτσι «έκλεισε» το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-7, με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα  επιθετικό  με τους Πειραιώτες να είναι άστοχοι, ενώ οι «Πράσινοι»  βρήκαν πόντους από Ρίβερς και Καλάθη με τον τελευταίο να είναι αρκετά καλός κυρίως στην  άμυνα αλλά και  στην οργάνωση.

Αυτό που έψαχναν οι  «Εερυθρόλευκοι» ήταν είτε καλάθια από το Post, με κύριο εκφραστή τον Πρίντεζη, ο οποίος ήταν άστοχος και είχε θέματα με τον Σίνγκλετον  .

Πάντως, ο «Πρίντ» με το …πεταχτάρι του έκανε το 41-40, σχεδόν   τέσσερα πρίν το τέλος της 3ης περιόδου.

Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι νευρικές και άστοχες ,με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει περισσότερα «εύκολα» σουτ, αλλά να μην βρίσκει στόχο  ειδικά με Ρίβερς και Παππά ,ενώ ο Ολυμπιακός ήταν   εγκλωβισμένος από τη στιγμή που βασικά του στελέχη δεν έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι με το 43-43 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος συνέχιζε να   βρίσκει τον Ολυμπιακό χωρίς δημιουργία και σκορ, με τον επίσης άστοχο Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 0-5 με Γκίστ και ένα τρίποντο-μαχαιριά του Γκάμπριελ για το 43-48.

Ο Παπαπέτρου ,με τρίποντο έκανε το 46-48 ,ανεβάζοντας την αδρελανίνη στο ΣΕΦ δίνοντας το σύνθημα για αντεπίθεση, αλλά ο Τζέιμς με δύο τρίποντα  άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα  φέρνοντας στο +6 τον Παναθηναϊκό(48-54),ενώ με μία βολή από τεχνική ποινή στον Παπανικολάου και ένα τρίποντο του Ρίβερς έφερε το +10 (48-58)

Βέβαια,  την ίδια ώρα οι  ρέφερι είχαν φροντίσει να αφήνουν  τους παίκτες του «Τριφυλλιού» να παίζουν ξύλο στην άμυνα την ίδια ώρα που το φάουλ για τον Παναθηναϊκό δινόταν εύκολα.

Με  το   ματς να «βάφεται» πράσινο, και όλα να δείχνουν Παναθηναϊκό , η …περιφέρεια force ανέλαβε δράση και με δύο τρίποντα των Μάντζαρη-Σπανούλη  και 6-0 σκορ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 54-58.

Με το ματς να βαδίζει σε τεντωμένο σκοινί, δύο λάθη από τον κορυφαίο Τζέιμς ,ένα τρίποντο του Πρίντεζη και δύο βολές του Μιλουτίνοφ απόρροια ασίστ του Σπανούλη  γύρισαν τούμπα το ματς για το 63-62 και όλα θα κρίνονταν 31’’ πριν το τέλος.

Στην επίθεση του Παναθηναϊκού η άμυνα  του Παπανικολάου σε δύο περιπτώσεις ήταν καθοριστική ,με τον Πρίντεζη στην επίθεση να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές που κέρδισε για το 64-62.

Δύο φορές ο Τζέιμς ,μία σε εύκολο λέι απ και εν συνεχεία σε τρίποντο υπο πίεση αστόχησε και  κάπως έτσι  διαμορφώθηκε το 64-62 και το 2-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (1), Μιλουτίνοφ 14, Πρίντεζης 10 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 5 (1 τρίπ., 7 ασ.), Γκριν 6 (2), Μπιρτς 1, Γιανγκ 7, Ουότερς, Αγραβάνης 4, Παπανικολάου 6 (6 ριμπ., 4 ασ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 8 (2), Φελντέιν 4, Μπουρούσης 2, Καλάθης 11 (1), Τζέιμς 16 (3), Φώτσης, Παππάς 4, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 6 (2).