ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πανηγυρική πρόκριση για τις «ερυθρόλευκες»!

Το ευρωπαϊκό ταξίδι για τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνεχίζεται. Μιας και οι κοπέλες του Θρύλου έδειξαν για άλλη μια φορά τις δυνατότητές του. Στην Ευρώπη ξεπέρασαν και το «εμπόδιο» της Ντούκλα Λίμπερετς στα Play Off της διοργάνωσης. Νίκησαν και στην Τσεχία, αυτή τη φορά 3-1 σετ, και προχωρούν ακάθεκτες. Περιμένοντας τον αντίπαλό τους, στον επόμενο γύρο. Δηλαδή μια ομάδα που θα προέλθει από το CEV Champions League. Πανηγυρική πρόκριση για τις «ερυθρόλευκες»!

Πανηγυρική πρόκριση

Οι «ερυθρόλευκες» από το πρώτο σετ έδειξαν τις διαθέσεις του. Μιας και έδειξαν χαρακτήρα. Όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έβγαλαν αντίδραση. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνουν ένα δυναμικό come back που τις οδήγησε στην κατάκτησή του. Η Γουίντερς στην τελική ευθεία του σετ μείωσε σε 19-18, ενώ η Κούμπουρα κάρφωσε για το 20-20. Με μπλοκ της Λαμπρούσε ο Ολυμπιακός προσπέρασε (20-21), για να φέρει η Σάλας τον Θρύλο σε σετ μπολ (22-24). Η Κούμπουρα τέλειωσε το σετ με 25-22 για το 0-1. Επιπλέον, στο δεύτερο σετ η Κούμπουρα με άσσο έκανε το 2-3, ενώ η Γουίντερς με δύο διαδοχικούς πόντους το 4-7. Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν το ρυθμό τους. Η Σάλας με πάιπ ανέβασε τη διαφορά στους 4 (6-10). Όμως για άλλη μια φορά η Ντούκλα ισοφάρισε 16-16 και το ματς πήγε με τις ομάδες χέρι-χέρι στο σκορ ως το 22-22 με την Σάλας. Η Κουβανή με δύο πλασέ διαμόρφωσε το 23-25 για το 0-2. Πανηγυρική πρόκριση για τις «ερυθρόλευκες»!

Νίκη για τις «ερυθρόλευκες»

Επομένως, από τη στιγμή που εξασφάλισε ο Ολυμπιακός την πρόκριση, ο Μιτσέλι άλλαξε την εξάδα του. Έτσι το τρίτο σετ ήταν ανοικτό. Η Χριστοδούλου μείωσε με άσσο σε 21-19, αλλά οι Τσέχες έδειξαν πώς ήθελαν να πάρουν ένα σετ και να μην αποκλειστούν με… μηδέν! Έτσι, πήραν τελικά το τρίτο με 25-20 και μείωσαν σε 2-1 σετ. Οι «αναπληρωματικές» του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ ανέβασαν… στροφές. Η Τσιτσιγιάννη έδωσε… αέρα δύο πόντων στην ομάδα της (13-11), ενώ η Γιώτα με άσσο έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο +5 (15-20). Δύο διαδοχικοί πόντο της Τσιτσιγιάννη, με άσσο (23-16) και επίθεση (24-17) έφεραν τον Θρύλο στο ματς μπολ. Η αρχηγός, Στέλλα Χριστοδούλου, με πλασέ, διαμόρφωσε το 18-25 του τρίτου σετ και τη νίκη με 3-1.

Τα σετ 1-3 σε 1.39: 22-25, 23-25, 25-20, 18-25.