ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πανηγυρικά στο τελικό ο Θρύλος

Δείχνοντας την ανωτερότητα του σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός διέλυσε με 28-18 τον Αερωπό στην Εδεσσα και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η δεύτερη ημιτελική αναμέτρηση, μεταξύ Ολυμπιακού και Αερωπού, άρχισε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 3-1, με δυο γκολ του Αραπακόπουλου και ένα του Ρέϊνα, διευρύνοντας στη συνέχεια το προβάδισμα τους σε 7-2 και πάλι με γκολ του Ρέϊνα, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 13-12 υπέρ του Ολυμπιακού. Δυο διαδοχικά τέρματα του Τσίλη, στην έναρξη του δεύτερου μέρους του παιχνιδιού, έδωσαν «αέρα» τριών γκολ, στους «ερυθρόλευκους», με 15-12. Μπούμπαλο και Τσίλης ανέβασαν τη διαφορά στο συν πέντε, με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα. Με το επιμέρους 15-6 του δεύτερου ημιχρόνου, το τελικό 28-18 ήρθε με χαρακτηριστική άνεση για τους Πειραιώτες, που έκαναν το 2-0 στην ημιτελική σειρά και «σφράγισαν» την πρόκριση για τους τελικούς της Handball Premier. Ο τίτλος του πρωταθλητής κρίνεται στις τρεις νίκες, με τους νταμπλούχους Ελλάδας, να έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Tα πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-8, 8-8, 10-10, 12-13 (ημχ.) 12-16, 13-18, 15-21, 16-23, 16-25, 18-28

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 3, Μησιρλίδης, Γάτσης 2, Τζουβάρας 1, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης, Μπάρμας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 2, Κεσίδης 4, Κυριακού 2, Λιόφης, Λάππας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 3, Μούγιτς 2, Ρέινα 4, Κανδύλας 1, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 4, Κόντης 1, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 4.

Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/3-3/3