ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πανηγυρικά στον τελικό

Σε ένα παιχνίδι για γερά νευρά ο Ολυμπιακός χωρίς να φορτσάρει επιβλήθηκε με 14-7  του Απόλλωνα Σμύρνης  και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον θα αντιμετωπίσουν τον Εθνικό με στόχο την κατάκτηση του τροπαίου.  Οι δυο ομάδες είχαν συναντηθεί ξανά το μακρινό 2007 στο Final – 4 της Καλαμάτας τότε που ο Ολυμπιακός είχε επιβληθεί με 11-5.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 3-0, χάρη στα γκολ των Γενηδουνιά, Γιόκοβιτς και Γούνα μέχρι τα 3:38. Ωστόσο στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν και με ένα δικό τους 3-0 σερί ισοφάρισαν σε 3-3 με σκόρερ τους Μοσκόφ, Αλαμάνο, Χαραλαμπόπουλο, 1:51 πριν τη λήξη της περιόδου. Ακολούθησε το τέρμα του Στέφαν Μίτροβιτς στον παίκτη παραπάνω για το 4-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο. Στα πρώτα λεπτά του 2ου οκταλέπτου το σκορ παρέμεινε στο 4-3, μέχρι το 5:31, όταν ο Μάρο Γιόκοβιτς διαμόρφωσε το 5-3. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ξανά ένα σερί δυο διαδοχικών τερμάτων με το οποίο ισοφάρισαν οι «κυανόλευκοι» σε 5-5 με σκόρερ τους Μοσκόφ και Δερμιτζάκη (1:23). Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε δια χειρός Αλέξανδρου Γούνα ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με ωραίο σκαστό σουτ από δύσκολη γωνία για το 6-5 στα 20’’, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ανέβασε στροφές αύξησε το προβάδισμα, προκρίθηκε στον τελικό!

Με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού στην έναρξη της 3ης περιόδου, ο Απόλλων Σμύρνης ισοφάρισε και πάλι με τον Γραμματικό, αλλά ο Θρύλος ανέκτησε το προβάδισμα με γκολ του Γούνα μετά από ωραίο συνδυασμό στην κόντρα. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με  το 3ο προσωπικό γκολ του Μάρο Γιόκοβιτς στον παραπάνω αύξησαν στο +2 τη διαφορά φτάνοντας στο 8-6 στα 4:56. Οι Πειραιώτες διεύρυναν και άλλο το προβάδισμά και το σερί τους με το δεύτερο διαδοχικό και τέταρτο συνολικά γκολ του Γιόκοβιτς ο οποίος διαμόρφωσε το 9-6, 3:28 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε και αύξησε το υπέρ του προβάδισμα και με το επιμέρους 5-1 έφτασε στην τελική επικράτηση με 14-7, χάρη στην οποία σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του Σαββάτου.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 3-1, 5-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Γιόκοβιτς 4, Χαλυβόπουλος Α., Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 5, Αργυρόπουλος 1, Μίτροβιτς 1, Δαλμάρας, Χαλυβόπουλος Ι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ Νάσερ 1, Αλαμάνος 1, Γραμματικός 1, Μοσκόφ 2, Μπεριστιάνος, Παπαδόπουλος, Καρούτζος, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 1, Χαραλαμπόπουλος 1, Τσιστράκης, Σπηλιόπουλος