Πανηγυρικά στα ημιτελικά ο Θρύλος

Την πρόκριση του στα ημιτελικά του League Cup πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι δείχνοντας την ανωτερότητα τους επικράτησαν με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση και μετά τα μέσα του 1ου σετ, αύξησε το προβάδισμα το οποίο είχε αποκτήσει. Με πρώτο σκόρερ στο σετ τον Χουσάι με 6 πόντους και 2 άσσους (3/5 επ.) και δεύτερο τον Φίνγκερ με 4 (3/7 επ., 1 άσσο) οι Πειραιώτες κυριάρχησαν απόλυτα. Από το 10-8 που διαμόρφωσε ο Φίνγκερ και το 11-8 που ακολούθησε με τον Γκέργκι, ο Θρύλος ανέβασε στροφές. Ο Χουσάι με άσσο πέτυχε το 20-13 και με τον ίδιο τρόπο ο Φίνγκερ το 23-15 για να τελειώσει το σετ, ο Γιώργος Πετρέας με πανέξυπνο πλασέ πάνω στο φιλέ για το 25-15 χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0.

Άνετα στην τελική επικράτηση!

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με μπλοκ του Γκέργκι και άσσο του Χουσάι για τον Ολυμπιακού ο οποίος μετά το 4-4 , με το οποίο ισοφάρισε η ομάδα της Σύρο, έτρεξε ένα 3-0 σερί φτάνοντας στο 7-4. Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν και πάλι υποδειγματικά το προβάδισμα, με τον Φίνγκερ να πετυχαίνει με εξαιρετική επίθεση το 18-12. Ακολούθησε νέος εξαιρετικός πόντος από τον Γκέργκι για το 20-14 που ουσιαστικά είχε γείρει την πλάστιγγα του σετ, υπέρ του Ολυμπιακού. Γεγονός που επιβεβαιώθηκε με το 25-17 που πέτυχε με ωραία προσπάθεια ο Ασπιώτης για το 2-0 στα σετ! Ανάλογη ήταν η εικόνα και η εξέλιξη του 3ου σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει απόλυτα και να αποκτάει μεγάλες διαφορές, φτάνοντας με ευκολία στο 25-19 με το οποίο σφράγισε τη νίκη-πρόκριση.

Τα σετ: 3-0 σε 1.18. 25-15 (26’), 25-17 (26’), 25-19 (26’)

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 10 (8/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάϊ 12 (5/8 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 40%υπ.-30%αρ.), Βουλκίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ, 43%υπ.-21%αρ), Κοκκινάκης –λ(30%υπ-10%αρ.)/ Στιβαχτής, Ασπιώτης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 1 (1/2 επ., 67%υπ.-33%αρ), Ανδρεάδης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Kουμεντάκης 3 (2/4 επ., 1 άσσος, 100%υπ.-33%αρ.)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Τσβετισιανίν 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Στοϊλοβιτς 11 (6/19 επ., 5 άσσοι, 44%υπ.-33%αρ.), Χριστοφάς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στερν 3 (3/12 επ. 54%υπ.-38%αρ), Μπουσούλιεβιτς 1 (1 άσσος), Μίλης 9 (7/19 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βελούδης –λ (21%υπ.-7%αρ.)/ Λινάρδος, Κωστόπουλος, Αδάμ,Καρασαβίδης