ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πανηγυρικά στα ημιτελικά ο Θρύλος

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 26-22 του Αερωπού Έδεσσας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 10-10, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Κάουε (11-10) και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Μάλλιο και να ανατρέπει το σκορ στο 11-12 με τον Τσίλη. Ο Μισαηλίδης ισοφάρισε σε 12-12 αλλά οι Πειραιώτες με τέρματα του Μπάγιου και του Μάλλιου έφτασαν στο 12-14. Ακολούθησε η εκ νέο μείωση του σκορ σε 13-14 με τον Αποστολή και η απάντηση από πλευράς Ολυμπιακού με τον Τσίλη για το 13-15. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 14-15, μετά από τέρμα που σημείωσε ο Κράλλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 15-15, ο Ολυμπιακός απάντησε φτάνοντας στο 15-17 και στη συνέχεια αύξησε στο +3 το προβάδισμά του για πρώτη φορά, με το Νικόλα Λιάπη να σημειώνει το 16-19.  Με τη συμπλήρωση του 45ου λεπτού ο Πέτρος Κανδύλας με δυο διαδοχικά τέρματα, έγραψε το 19-22 για να ακολουθήσει το 19-24, με ένα 4-0 σερί των Πειραιωτών. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-24 αλλά ο Θρύλος με τέρματα του Σανίκη και του Μάλλιο έφτασε στο 22-26, 4 λεπτά πριν τη λήξη το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Tα πεντάλεπτα: 3-3, 6-6, 8-7, 10-9, 12-12, 14-15 (ημχ.) 15-17, 17-19, 19-21, 20-24, 22-25, 22-26

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 7, Αποστολίδης 1, Κυριακού 2, Μουμτζιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος, Κάουε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 3, Μάλλιος 6, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Σανίκης 1, Μπάγιος 3, Δεληχρήστος, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 6