ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πανηγυρικά στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός

Την πανηγυρική πρόκριση της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.- «Ομίλου Ξυνή», που επικράτησε στα προημιτελικά με 33-16 του Νηρέα.

Στο δρόμο για την υπεράσπιση του τίτλου που κατέκτησε πέρυσι, στο ΔΑΚ Γλυφάδας, ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον ΠΑΟΚ. Το πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» , στις 23 Ιανουαρίου και η ρεβάνς εκτός έδρας, στις 30 του ίδιου μήνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η αναμέτρηση άρχισε με διαδοχικές ισοπαλίες ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Νηρέα. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν πρώτη φορά στο 7:30, με γκολ του Ρέινα που διαμόρφωσε το 5-4, για τον Ολυμπιακό. Χρειάστηκε να περάσουν 19:12 λεπτά στον αγώνα για να αποσπαστεί μια ομάδα με δυο τέρματα και ήταν η ομάδα του Πειραιά που το πέτυχε, χάρη στο τέρμα του Δεληχρήστου, για το 10-8. Το σερί των παικτών του Γιώργου Ζαραβίνα διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο με τον Μπούμπαλο να γράφει το 11-8. Λέμος και Κόντης έδωσαν αέρα πέντε τερμάτων στον Ολυμπιακό, επτά λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (14-9), το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-10, με τον Δεληχρήστο να πετυχαίνει το τρίτο του προσωπικό γκολ στον αγώνα.

Δυο συνεχόμενα τέρματα του Τσίλη, έκαναν το 18-11 στο παιχνίδι, στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Η διαφορά έφτασε στο συν δέκα, στα μέσα του ημιχρόνου, με τον Ασβεστά να σκοράρει για το 24-14 (στο 45:50). Η εικόνα του αγώνα δεν θα μπορούσε να αλλάξει, ο τεχνικός του Ολυμπιακού, είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και οι «ερυθρόλευκοι», παίζοντας σοβαρά μέχρι το τέλος, πήραν τη νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, με το τελικό 16-33. Πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, Θοδωρής Δεληχρήστος, ενώ έφευγε στον αιφνιδιασμό, σε σύγκρουση με αντίπαλο, τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο. Ο πλέι μέικερ του Ολυμπιακού, θα υποβληθεί στον απαραίτητο ιατρικό έλεγχο τις επόμενες ημέρες, ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-6, 7-7, 8-11, 9-14, 10-16 (ημ.), 11-18, 13-19, 14-23, 14-26, 15-29, 16-33

Νηρέας (Γκούφας): Ζαλώνης 4, Στρούζας 2, Βαλκανάς, Σταύρου 1, Βαλαβάνης, Πανταζής 2, Καραδήμας, Αποστολόπουλος 2, Μανουσέλης 5, Κελεπούρης, Καρακάσης, Κατρής, Παπαϊωάννου, Πάνου, Κακαβογιάννης
Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 4, Λέμος 5, Ρέινα 4, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 3, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Μπούμπαλο 4, Κόντης 5, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Δεληχρήστος 5, Τσίλης 2