Πανηγυρική πρόκριση στο Final Four

Πανηγυρική πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Ολυμπιακός.

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 3-0 σετ την Αλεξανδρούπολη και θα διεκδικήσουν ακόμη ένα κύπελλο στην χρυσή τους ιστορία, αυτή τη φορά στην Ιεράπετρα, 20 και 21/4.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε δυναμικά και αποφασιστικά στο παιχνίδι. Οι  «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 3-1 και έχοντας τον  έλεγχο, έφτασαν στο 8-5, αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων να πάρει τάιμ-άουτ. Οι Πειραιώτες, συνέχισαν να έχουν την υπεροχή διευρύνοντας το προβάδισμα τους όσο κυλούσε το πρώτο σετ (14-10 και 18-12) και με το 25-22 έκαναν το 1-0 στα σετ, παίρνοντας προβάδισμα στον αγώνα. Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με τρεις πόντους από τον αντίπαλο του (17-14) και με ένα ακόμα σερί 4-0, ξέφυγε με έξι πόντους, για το 21-15. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, έφτασαν στο 2-0 στα σετ στον αγώνα κερδίζοντας το σετ με 25-22. Το τρίτο σετ, εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο για τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να παίρνουν γρήγορα προβάδισμα με 8-3 μην αφήνοντας περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Το 14-8, έγινε 20-13 και με το τελικό 25-20 του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 και μαζί το εισιτήριο για την τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί τον Απρίλιο (20-21/4), στην Ιεράπετρα της Κρήτης. Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Ζουπάνης και Αλεξίεφ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 0-3 σε 1:10, 22-25 (22′), 22-25 (25′), 20-25 (23′)

1ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 14-16, 15-21, 22-25

3ο σετ: 3-8, 10-16, 13-21, 20-25