Πανηγυρικά στον τελικό ο Ολυμπιακός

Αυτός είναι ο Ολυμπιακός και σιγά μην έλειπε από ακόμα ένα τελικό. Οι ερυθρόλευκες δείχνοντας την ποιότητα τους επικράτησαν με 3-0 σετ της ΑΕΚ στο μεγάλο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και πλέον ετοιμάζονται αύριο το βράδυ στις 21:00 να προσθέσουν ακόμα ένα Κύπελλο στην συλλογή τους. Μεγάλη εμφάνιση από την Αμερικανίδα Χουντ αλλά και από την Τζίνα Λαμπρούση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα αποκτώντας δυο φορές προβάδισμα τριών πόντων (6-3, 9-6) και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 11-11. Η απάντηση του Θρύλου ήταν άμεση αφού ακολούθησε ένα 4-0 σερί, μετά από πρώτο χρόνο της Λαμπρούση, φιλέ της Καββαδία, μπλοκ της Γιώτα και άσσο της Λαμπρούση για το 15-11. Με τη Τζίνα Λαμπρούση στο σερβίς το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 9-0 που έδωσε «αέρα» 9 πόντων στον Ολυμπιακό ο οποίος είχε επιβάλει την κυριαρχία του στο σημείο αυτό και διαμόρφωσε το 20-11. Ένα σερί που διακόπηκε προσωρινά στο 20-12, αλλά η Κατερίνα Γιώτα με πρώτο χρόνο επανέφερε τη διαφορά του +9 πετυχαίνοντας το 21-12. Η διαφορά έπιασε και διψήφια τιμή με το καρφί της Νομικού για το 22-12 ενώ ακολούθησαν τρεις σερί επιθέσεις της Σκοτ ο Θρύλος έφτασε στο 25-13 και απέκτησε το προβάδισμα με 1-0 στα σετ!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-7 και 6-8. Με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση και λάθος στην επίθεση της ΑΕΚ, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 8-8 και προσπέρασαν με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χουντ. Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με άσσο της Νομικού για το 10-8, και έφτασε στο 6-0 για το 12-8. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 14-11, με την ΑΕΚ να πλησιάζει στο 14-13. Η απάντηση του Ολυμπιακού δόθηκε άμεσα και πάλι και με νέο σερί που προήλθε από καρφί της Σκοτ, μπλοκ της Ζακχαίου και της Νομικού, και διπλή μπαλιά ης Γιοβάνη, και άουτ επίθεση διαμορφώθηκε το 20-14. Από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Έμοντς προέκυψε το 23-16. Από καρφί της Αλίκης Κωνσταντινίδου ο Θρύλος έφτασε ξανά στο σετ μπολ με 24-17 με επίθεση της Σκοτ, στο 25-17 για να κάνει εύκολα το 2-0 στα σετ μέσα σε 46 λεπτά!

Με κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησε ο Θρύλος στο 3ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 5-1 γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό της ΑΕΚ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τη Χριστοδούλου να γράφει το 8-2 με άσσο και την Αλίκη Κωνσταντινίδου με τον ίδιο τρόπο το 14-6. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν με άνεση το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 19-12 και στο 22-18. Η Σκοτ έγραψε το 23-19 και το 24-20 και η Ζακχαίου με μπλοκ το 25-21 για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ, που επισφράγισε την πανηγυρική πρόκριση του Θρύλου στον τελικό!

Τα σετ: 3-0 σε 1.11 25-13 (20’), 25-17 (26’), 25-21 (25’)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Νομικού 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (5/12 ., 4 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Έμοντς 8 (8/16 επ., 33%υπ.-17%αρ.), Σκοτ 16 (15/27 επ, 1 μπλοκ, 57%υπ.-29%αρ.), Κονόμη –λ (58%υπ.-50%αρ.)/ Α. Κωνσταντινίδου 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λ. Κωνσταντινίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκη –λ , Μιλεντίγεβιτς

ΑΕΚ : Γιοβάνη 5 (5/21 επ.), Ζίγκα 1 (1 μπλοκ), Χρήστου 12 (12/30 επ., 39%υπ.-14%αρ.), Τοτσίδου 11 (9/27 επ., 2 άσσοι, 45%υπ.-36%αρ.), Καββαδία 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τέζα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Σκιθιώτη –λ (42%υπ.-25%αρ.)/ Μπέλια –λ (31%αρ.-23%αρ.), Μπανίκα, Αντωνιάδη, Ντονά