Γλυκιά ήττα για τις κοριτσάρες..

Την πιο γλυκιά ήττα τους γνώρισαν απόψε τα Θρυλικά κορίτσια. Οι ερυθρόλευκες αν και γνώρισαν την ήττα με 3-2 από την Μπεκεσκάμπα πανηγύρισαν την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup.Μια αγκαλιά όλα τα κορίτσια που ήθελαν όσο τίποτα άλλο την πρόκριση

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-1, αναγκάζοντας τον τεχνικό της φιλοξενούμενης ομάδας να καλέσει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε στην εξέλιξη του σετ, με τον Θρύλο να διευρύνει διαρκώς το προβάδισμά του (8-2, 11-3, 12-4) και να διατηρεί διαφορές ασφαλείας. Η Σάσκια Χίπε σημείωσε το 18-10 με ωραία επίθεση και στη συνέχεια η Κατερίνα Ζακχίου με άσσο εκτόξευσε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά για το 22-12. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Ζιβογίνοβιτς σημείωσε το 23-12 και μετά από σερβίς άουτ της Ουγγρικής ομάδας ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 24-14. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων για το 24-17, αλλά με νέο σερβίς άουτ διαμορφώθηκε το 25-17, χάρη στο οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με 1-0 σετ!

Το πήρε και πέρασε!

Διαφορετική ήταν εικόνα στην έναρξη του 2ου σετ, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 1-4 και τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ αυτή τη φορά. Η Μπεκεσκάμπα αύξησε στο +4 το προβάδισμα της για το 1-5 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 3-5 με την Χίπε. Μετά το 6-9 που ακολούθησε, ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 σερί και αφού ισοφάρισε σε 9-9 με την Χίπε, προσπέρασε για πρώτη φορά στο 2ο σετ με 10-9, μετά από παράβαση των φιλοξενούμενων στο φιλέ. Από υπέρβαση της πασαδόρου, νέο λάθος της Ουγγρικής ομάδας, επίθεση της Ζιβογίνοβιτς και άσσο της Χίπε το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 7-0 , χάρη στο οποίο το 6-9 είχε μετατραπεί σε 14-9. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν κυριαρχήσει ξανά και σταδιακά αύξησαν τη διαφορά φτάνοντας στο 15-10 και στο 17-10 με άσσο της Άνα Ζιβογίνοβιτς. Με νέο σερί στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-16 χάρη σε άσσο της Ζακχαίου και μετά τη μείωση του σκορ σε 24-17, η Άνα Ζιβογίνοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 25-17, χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε το δεύτερο σετ που χρειαζόταν και σφράγισε το εισιτήριο για τους «4» του Challenge Cup!

Αλλαγές, χαλάρωση και ανατροπή…

Με δεδομένο ότι η υπόθεση της πρόκρισης είχε κριθεί, στο 3ο σετ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδωσε «ανάσες» στις βασικές και χρόνο συμμετοχής στις παίκτριες που προέρχονταν από τον πάγκο. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον έλεγχο να περνάει στις φιλοξενούμενες οι οποίες οδηγούσαν στο σκορ και έφτασαν στο 20-25, μειώνοντας σε 1-2. H ίδια εικόνα επικράτησε και στο 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί στο σκορ και την φιλοξενούμενη ομάδα να φτάνει στο 16-22. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» με ένα 5-0 σερί μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (21-22), όμως δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής με την Μπεκεσκάμπα να απαντάει με 3-0 σερί και να φτάνει στο 21-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ. Στο ται μπρέικ οι φιλοξενούμενες είχαν και πάλι το προβάδισμα και έφτασαν στο 9-15 υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή, αλλά ανώδυνη ήττα.

Tα σετ: 2-3 σε 1.14. 25-17 (22’), 25-17 (23’), 20-25 (23’), 21-25 (25’), 9-15 (15’)

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Μπεκέσκαμπα προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 40% άριστες), Σκοτ 14 (9/27 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Λαμπρούση 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/4 επ.), Χίπε 14 (12/29 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 9 (4/16 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 60% υπ. – 35% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 1 (1/3 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Καλανταρίδου 6 (6/18 επ., 26% υπ. – 11% άριστες), ξανθοπούλου, Τοτσίδου 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες).

ΜΠΕΚΕΣΚΑΜΠΑ (Σάμετς): Γιέρκοφ 15 (15/47 επ., 44% υπ. – 25% άριστες), Κόλαρ 21 (18/48 επ., 3 άσσοι), Πέκαρικ 12 (6/14 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γκρίμπιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόντοβιτς 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλάριτς 18 (14/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 38% άριστες) / Μολσκάνι (λ, 31% υπ. – 14% άριστες), Φαμπιάν, Σζέντμακ.