ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Πάλεψαν για την υπέρβαση τα κορίτσια

Τον αποκλεισμό από την Μπουρζ με δεύτερη ήττα αυτή τη φορά 76-59 γνώρις εη ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Με ψηλά το κεφάλι αποκλείστηκε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στα προημιτελικά του Eurocup.
Το έργο της ομάδας του Μάρτινς Ζίμπαρτς ήταν εκ προοιμίου πολύ δύσκολο απέναντι στην Μπουρζ μετά την ήττα στο ΣΕΦ με 73-60. Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν στο μέτρο του δυνατού, ωστόσο δεν απέφυγαν τη δεύτερη ήττα, με 76-59, και τον αποκλεισμό στον γύρο των «8» του FIBA EuroCup αποχαιρετώντας την Ευρώπη.
Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αρκετά «διαβασμένος» στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, όταν και έφτασε ακόμη και να προηγείται (24-25). Όμως η γηπεδούχος ομάδας έκλεισε το πρώτο μέρος με ένα 13-2 και δεν… ξανακοίταξε πίσω. Ο Ολυμπιακός έχασε κάθε επαφή με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το επί μέρους σκορ ήταν 22-5 και τη διαφορά να ανοίγει και στο +30 (62-32) στις αρχές της τελευταίας περιόδου.
Οι Αλέξις Τόουλφρι και Κριστίνε Βιτόλα με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού, με την Μισέλ Πλουφ να προσθέτει 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Μπουρζ η Λετίσια Γκουάπο είχε 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-14, 37-27, 59-32, 76-59