ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πάλεψαν οι Νέοι

Η Κ-20 του Ολυμπιακού προηγήθηκε με τον Μάριο Βρουσάι αλλά δεν άντεξε στην πίεση της Γιουβέντους χάνοντας τελικά με 3-1.

Ένα δείγμα των φετινών της δυνατοτήτων φανέρωσε η Κ-20 του Ολυμπιακού απέναντι στην Γιουβέντους.

Οι πιτσιρικάδες του Βασίλη Βούζα κοίταξαν στα μάτια την Γιουβέντους, αλλα΄τελικα΄δεν μπόρεσαν από ένα σημείο κι έπειτα να αντιταχθούν στην ανωτερότητα των μπιανκονέρι» χάνοντας με 3-1 για την δεύτερη αγωνιστική του Youth League.

Οι «ερυθρόλευκοι» που μπήκαν με διάθεση να αντιεμτωπίσουν στα ίσα την μεγάλη τους αντίπαλο, προηγήθηκαν στο 23’ με το Μάριο Βρουσάι, με τον νεαρό φορ να κάνει μία πανέμορφη ενέργεια και με ωραίο σουτ σητν δεξιά γωνία να ανοίγει το σκορ

Αντέδρασε η Γιουβέντους κι έκανε την ανατροπή

Οι γηπεδούχοι αντέδρασνα αμέσως και αφού στο 24 είχαν δοκάρι με τον Πορτανόβα, στο 33’ κέρδισαν πέναλτι , μετά το μαρκάρισμα του Γαλούπη στον Βολιάτσο. Ο Ολιβιέρι εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, ο Σκαφίδας σαπέκτρουσε, αλλά ο εκτελεστής του πέναλτι πήρε εκ νέου την μπάλα και σκόραρε

Η Γιουβέντους ζευγάρωσε τα τέρματά της στο 52’ με δυνατό σουτ του Καμεράι, για να φτάσει στο 3-1 στο 68’ μμε ωραίο σουτ του Ντι Πάρντο.

Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε και στο 74’ κέρδισε πέναλτι με τον Βρουσάι

Ο Καλιγκάρα ανέτρεψε τον επιθετικό του Ολυμπιακού και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Βρουσάι ανέλαβε την εκτέλεσεη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντελ Φαβέρο, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, καθώς οι παίκτες μπήκαν νωρίτερα μέσα στην μεγάλη περιοχή. Στην επανάληψη ο Βρουσάι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Αλεσάντρο Ντελ Κάντο): Ντελ Φαβέρο, Καμεράι, Βολιάτσο, Σεράο (80’ Καπελίνι), Τριπαλντέλι, Πορτανόβα, Τουρέ, Καλιγκάρα, Μονταπέτρο (10’ Ντι Πάρντο), Καβίλια (86’ Μέριο), Ολιβιέρι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Σκαφίδας, Χατζηιωαννίδης, Αγιώτης, Τσιμπούκας, Γαλούπης, Πέιος (68’ Ζιάκας), Τσερκώνης (56’ Νεοφυτίδης), Κωστανάσιος (85’ Γεωργαντής), Ξενιτίδης, Βρουσάι, Βοΐλης.