ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός

Τέλειωσε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι για τον Ολυμπιακό μετά την ήττα του στην Κροατία από τη Νέξε με 30-25

Τη φετινή ευρωπαϊκή της περιπέτεια ολοκλήρωσε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού γνωρίζοντας την ήττα με 30-25 στον επαναληπτικό με τη Νεξέ που διεξήχθη στην Κροατία. Οι Πειραιώτες μετά την σπουδαία πρόκριση επί της Κόμλο και την ήττα στις λεπτομέρειες (25-22), στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του ΕHF Cup με τους Κροάτες στο Ρέντη, ήταν ανταγωνιστικοί παρά τις απουσίες, για ένα ακόμα ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και παρέμενε στο κόλπο της πρόκρισης, όμως στην επανάληψη η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά της ισχυρής και πιο έμπειρης ομάδας, η οποία θα συνεχίσει στους «16» της διοργάνωσης. Πλέον η προσοχή των νταμπλούχων στρέφεται στη διατήρηση των σκήπτρων στην Ελλάδα με την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του κυπέλλου για δεύτερη διαδοχική σεζόν.

Είχε το προβάδισμα, το έχασε στην εκπνοή

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου ήταν ανώτερος και οδηγούσε στο σκορ από την αρχή, αποκτώντας τρεις φορές προβάδισμα τριών τερμάτων (4-7, 9-12, 10-13) αλλά στη λήξη του ημιχρόνου δεν το κεφαλαιοποίησε με τη Νέξε να περνάει μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ με 14-13 με εύστοχο πέναλτι του Ζίρνιτς. Από κει και πέρα, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στα πρώτα 3 λεπτά με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ρέινα και Τζηρά με τον τελευταίο να χάνει ευκαιρία στην αντεπίθεση (4:10) για το 0-3. Αντ’ αυτού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 7΄ σε 2-2, όμως στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με τον Κρητικό να δίνει «αέρα» δυο γκολ πετυχαίνοντας το 2-4 στο 9:39. Στη μείωση του σκορ σε 3-4 στο 10’ «απάντησε» ο Τζηράς επαναφέροντας το προβάδισμα των δυο τερμάτων (3-5) και με τον ίδιο πρωταγωνιστή σημειώθηκε το 4-6 στο 11:46. Ακολούθησε το τέρμα του Ρέινα (12:54) χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός διεύρυνε για πρώτη φορά το προβάδισμά του στο +3 αλλά μέχρι το 17:01 οι Κροάτες με ένα 3-0 ισοφάρισαν σε 7-7. Στην επόμενη επίθεση ο Τζηράς έβαλε και πάλι τον Θρύλο σε ρόλο οδηγού (7-8), ενώ μετά την ισοφάριση της Νέξε (8-8), ο Λέμος με τρομερό γκολ έγραψε το 8-9 (19:53) και ο Τσίλης διεύρυνε το προβάδισμα στο 8-10 με τη συμπλήρωση του 20λεπτου. Η Νέξε μείωσε με πέναλτι (21:04) σε 9-10 αλλά τα τέρματα των Λέμος και Τζηρά επανέφεραν το προβάδισμα των τριών γκολ υπέρ του Θρύλου στο 24:04 (9-12). Στη συνέχεια η Νέξε μείωσε, σε 10-12, όμως ο Ρέινα «κράτησε» το +3 πετυχαίνοντας το 10-13 στο 24:47. Ωστόσο οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 13-13 στο 29:10 και με πέναλτι στην εκπνοή, ολοκλήρωσαν το 4-0 σερί που τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 14-13 στη λήξη του ημιχρόνου.

Κρίθηκε στο δεύτερο μέρος…

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Νέξε σκόραρε για το 15-13, όμως με ακολούθησε ένα 3-0 σερί του Ολυμπιακού με τέρματα των Ρέινα (31:46) και Τζηρά (33:32, 35:27) για να επανέλθουν οι Πειραιώτες στη θέση του οδηγού με 15-16. Η Νέξε απάντησε και με δυο τέρματα στο επόμενο δίλεπτο προσπέρασε στο σκορ με 17-16 αλλά ο Τσίλης ισοφάρισε άμεσα σε 17-17 στην επόμενη φάση. Με νέο τέρμα από πλευράς Κροατών στο 38:36 διαμορφώθηκε το 18-17 για να ισοφαρίσει ο Ρέινα σε 18-18 (39:03) και να περάσουν ξανά μπροστά οι γηπεδούχοι στο 39:31 με 19-18 και να φτάσουν στο 20-18 στο 40:46. Στο 43:14 η Νέξε διεύρυνε για πρώτη φορά το προβάδισμά της στα 3 γκολ πετυχαίνοντας το 21-18, ο Τσίλης μείωσε αμέσως σε 21-19, αλλά στην επόμενη φάση διαμορφώθηκε το 22-19 υπέρ των Κροατών. Ο Πέταρ Μπούμπαλο μείωσε (45:01) σε 22-20. Στο 46:01 ο Τσιλιμπάρης που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο απέκρουσε το πέναλτι του αρχηγού της Νέξε και στην επόμενη επίθεση ο Μπούμπαλο έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε 22-21. Αντ’ αυτού οι Κροάτες σκόραραν στη συνέχεια για το 23-20 και στο 49:01 πέτυχαν το 24-20. Ο Δημήτρης Τζηράς μείωσε στο 50:00 σε 24-21. Τα λεπτά που ακολούθησαν, απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά με τη Νέξε να φτάνει στην επικράτηση με 30-25.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 6-7, 8-9, 10-13, 14-13 (ημχ), 15-15, 19-18, 22-19, 24-21, 27-22, 30-25.

ΝΕΞΕ (Χόρβατ): Σίπιτς 5, Γκάζντα 7, Λέμπαν 1, Έτερ 2, Ζίρνιτς 7, Μρντένοβιτς, Μπάρισιτς, Σαρ, Μπούβινιτς 4, Ραντοβάνοβιτς, Γιέλινιτς, Βίντα, Λόντσαρ, Τόμιτς 2, Γιάγκανατς 2, Βόζαμπ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Ασβεστάς, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος 1, Τσίλης 3.

Διαιτητές: Γκοϊτσίνοφ – Γκορέτσοφ (Βουλγαρία). Δίλεπτα: 8-7. Κόκκινες: Καραμπουρνιώτης (39:33 τρία δίλεπτα), Λέμος (48:09, τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/5 – 2/4