Πάγωσε στην Κωνσταντινούπολη

Αν και πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Κωνσταντινούπολη γνώρισε την ήττα από την Εφές με 75-65 και έχασε και την διαφορά των επτά πόντων που είχε κερδίσει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στον πρώτο γύρο της Euroleague έτσι έβαλε και τέλος στα όνειρα του για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης.

H Εφές μπήκε πιο δυνατά και μπόρεσε και προηγήθηκε με 6-0 χάρη στα διαδοχικά τρίποντα των Σίμον και Μποεμάν. Ο Ουέμπερ με ένα εκπληκτικό τρίποντο μείωσε σε 6-3, με τους γηπεδούχους, όμως, να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να εκμεταλλεύονται τα λάθη των Πειραιωτών.
Κάπου εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του έτρεξε ένα σερί 13-0, με το πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 18-22, μετά το κάρφωμα του ΛεΝτέι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 18-26, χάρη σε δύο διαδοχικά δίποντα του Βεζένκοβ,στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι μείωσαν σταδιακά ο Σίμον ισοφάρισε σε 34-34, με τον Μποεμάν να «γράφει» το 36-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Εφές συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και με τους Λάρκιν και Μποεμάν έκαναν το 40-35. Ο Γκος μείωσε, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ομάδας του Μπλατ και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (47-37). Ωστόσο, ανέλαβε δράση ο Στρέλνιεκς, ο οποίος με 5 σερί πόντους, μείωσε σε 51-47, με την τρίτη περίοδο να διαμορφώνεται στο 56-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με σερί 9-0, πήγαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους στο ματς (60-49) στο 31’. Η αφύπνιση του Πρίντεζη και η εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών, έφεραν τους Πειραιώτες στο 62-59 στο 35’. Έτσι, οι έξι συνεχόμενοι πόντοι του «Πριντ» βοήθησαν για το επιμέρους 2-10 και τη μείωση του σκορ σε 62-59. H Εφές αντέδρασε και με σερί 6-0 ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για το 68-59 στο 37’.

Δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65.
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά, Μπλαλμπάι, Μότουμ 5 (1), Μοερμάν 12 (2), Πλάις 8, Μίσιτς 10, Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 11, Σιμόν 13 (2).
Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 8 (1), Γουίλιαμς-Γκος 7, Τουπάν 2, Τίμα, Μιλουτίνοφ 12 (8ριμπ), Στρέλνιεκς 14 (3τριπ, 5ριμπ, 2ασ), Βεζένκοφ 4 (4ριμπ), Πρίντεζης 7 (6ριμπ), Παπανικολάου 7 (1τριπ), Λεντέι 4.