ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πάει και ο ΠΑΟΚ

Την αήττητη πορεία του στο Ελληνικό πρωτάθλημα συνέχισε Ολυμπιακός που επικράτησε με 15-9 του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των Ανδρών.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν τη προσοχή τους στο παιχνίδι με την Μλάντοστ στο Ζάγκρεμπ (27/3) για την 11η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Champions League και θέλουν τη νίκη προκειμένου να φτάσουν πιο κοντά στο Final-8 του Ανόβερο.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά δίνοντας υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι. Με γκολ του Γενηδουνιά στην κόντρα, άνοιξε το σκορ (6:40), και μετά την προσωρινή ισοφάριση με το πέναλτι του Χαραλαμπόπουλο (6:05), οι Πειραιώτες σκόραραν άλλες τέσσερις φορές με Μυλωνάκη (5:35), Γενηδουνιά (2:51), Μπούσλιε (1:53, 0:25) φτάνοντας στο 5-1!

Κατέβασε στροφές προσωρινά…

Με την έναρξη του 2ου οκταλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-1, χάρη σε δυο τέρματα του Αλέξανδρου Γούνα (7:24, 6:35) και κάπου εκεί κατέβασαν προσωρινά στροφές. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που σκόραραν τέσσερα τέρματα μειώνοντας σε 7-5, μέχρι τα 3:54. Στη συνέχεια ο Αργυρόπουλος εκτέλεσε υποδειγματικά στον παίκτη παραπάνω, βάζοντας τέλος στο σερί των Θεσσαλονικέων και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 8-5 (2:36) με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στην ανάπαυλα.

Διεύρυνε το προβάδισμα

Με δυο ωραία τέρματα του Γιάννη Φουντούλη, ξεκίνησε η 3η περίοδος και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 10-5. Οι Πειραιώτες είχαν ανεβάσει ξανά στροφές και με τέρμα του Αργυρόπουλου στην κόντρα διεύρυναν το προβάδισμά τους για το 11-5 (4:13). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το επιμέρους 5-2 και σκορ 13-7. Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος διατήρησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση με 15-9.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-4, 5-2, 2-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Γούνας 3, Αργυρόπουλος 3, Κάκαρης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος

ΠΑΟΚ (Βαγγέλης Βλαζάκης): Τζωρτζάτος, Σαρησάββατς, Ζάτοβιτς 1, Κόχειλας, Κουλούρης, Παπαδομανωλάκης, Κεχαλάρης 2, Καρούντζος 1, Παυλίδης, Νάνος, Χαραλαμπόπουλος 4, Μουρατίδης, Μανθογιάννης, Τάτσης, Βοζίκης