Ουσιαστικός με περιθώρια βελτίωσης

14054984_1371063069575372_2104711724428854279_n

Νίκη ψυχολογίας και  βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό που επικράτησε της Αρούκα με 1-0 ,χάρις στο γκολ του Σεμπά στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τον Πάουλο Μπέντο να κάνει ντεμπούτο στον “ερυθρόλευκο” πάγκο  με σύστημα 4-2-3-1 και τον έμπειρο προπονητή να πράττει τα αυτονόητα..Ενισχυμένα άκρα με Πάρντο -Σεμπά, τον Καμπιάσο βασικό και δεύτερο προπονητή  μέσα στο γήπεδο και ένα Φιγκέιρας πιο ουσιαστικό από τα ματς με τη Χάποελ. Οι Πρωταθλητές ήταν πολύ κινητικοί, “πάτησαν” περιοχή  απείλησαν με τον Τσόρι στο 3ο λεπτό που  έφυγε άουτ, και τον Σεμπά στο 15, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Μπρακάλι.

Ωστόσο στο 27, η έμπνευση του  Καμπιάσο να βγάλει για τον Πάρντο σε θέση εξτρέμ απο δεξιά και τον Κολομβιανό να βγάζει σέντρα-πάρτο -βάλτο για τον Σεμπά αποδείχτηκε ότι πρέπει για το 0-1..

Στο 36, οι Πορτογάλοι απείλησαν με το σουτ του Ματέους που μπλόκαρε ο Καπίνο και κάπως έτσι έκλεισε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη,ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά από ένα σημείο και μετά ,η Αρούκα κέρδιζε μέτρα…Ο Βάλτερ έκανε σούπερ ατομική ενέργεια παίρνοντας τη μπάλα κάτω από το κέντρο αλλά το σουτ που έκανε έδιωξε ο Καπίνο, ενώ στο 84, το φάουλ του Βαλέντε βρήκε σε ετοιμότητα τον έλληνα κίπερ.. Λίγο νωρίτερα πάντως, ο Καμπιάσο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, όταν στο  80, ο Ντε Λα Μπέγια έκανε κίνηση και σέντρα απο τα αριστερά, αλλά το μονοκόμματο σουτ του Καμπιάσο έφυγε άουτ.

Αρούκα: Μπρακάλι, Άντερσον Λουίζ, Ζουμπάλ, Μπάστο, Καρλέτο (59’ Μάρλον), Νούνο Κοέλιο, Νούνο Βαλέντε, Αντίλσον (75’ Κριβελάρο), Αρτούρ (68’ Αντρέ Σάντος), Ματέους, Βάλτερ Γκονζάλες.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Πάρντο (90’ Ζντιέλαρ), Σεμπά (89’ Ντουρμάζ), Ντομίνγκεζ (72’ Ανδρούτσος), Ιντέγε.