Ουσιαστικός και ..κυνικός Θρύλος” σκόρπισε τη Χίμκι

Με όπλα του την εκπληκτική του άμυνα, αλλά και παίζοντας όπως και όσο έπρεπε για να “λυγίσει”  την επικίνδυνη Χίμκι, την οποία κράτησε στους 57 πόντους, ο Ολυμπιακός επικράτησε   με  71-57 των Ρώσων του Μπαρτζώκα, κρατώντας  σημαντικές και ακέραιες τις ελπίδες του για την  4η θέση. Για ακόμα ένα ματς  εξαιρετικός ο Παπανικολάου, που ήταν πρώτος σκόρερ μαζί με τον Βεζένκοφ στους 14 πόντους(θετικότατος σε άμυνα και επίθεση),”κολώνα”  ο Μιλουτίνοφ με 13 πόντους και  7 Ριμπάουντ.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Γκος, Σπανούλης, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ , με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν γρήγορα με ένα 14-3 ,εκμεταλλευόμενος  την αστοχία των παικτών της Χίμκι από τα 6.75, καθώς η παρουσία του Σέρβου γίγαντα ήταν ανασταλτικός παράγοντας.. Με τον Πρίντεζη να παίρνει άριστα σε επίθεση( 6 πόντοι) και στην άμυνα και γενικά τον Ολυμπιακό να βγάζει άριστο πρόσωπο φτάσαμε στο 20-11 της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος  βρήκε τον Ολυμπιακό να μετρά έξι λεπτά χωρίς καλάθι και την Χίμκι, με υπομονή να βρίσκει τον τρόπο να επιστρέφει  με ένα σερί  0-7 στο 20-18, το οποίο “έσπασε” με τρίποντο ο Παπανικολάου(23-18).

Εξι πόντοι του Μιλουτίνοφ (καλάθι και τέσσερις  βολές)  .ξεκόλλησαν τον Ολυμπιακό  που ήταν άστοχος στην περιφέρεια, ενώ  πολλές φορές  οι  Ρώσοι έμεναν ελεύθεροι να σουτάρουν απο την περιφέρεια αλλά ήταν άστοχοι με τον Μίκι να παλεύει κοντά στο καλάθι και να σκοράρει  6 πόντους…

Με τον Στρελένιεκς να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τρίποντο για το 32-22.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος και στην 3η περίοδο ,συνεχίζοντας την εξαιρετική του άμυνα και όντας εύστοχος απο τα 6.75  ,με τον Παπανικολάου σε τρομερή κατάσταση (4/7) και συνεπικουρούμενος από τους Πρίντεζη, Στρέλνιεκς και Βεζένκοφ  μπόρεσε να ανεβάζει όλο και περισσότερο τη διαφορά που έφτασε  και στην μέγιστη διαφορά   (48-28)..Και τον Στρέλνιεκς με νέο Buzzer  να διαμορφώνει το 55-36 για την τρίτη περίοδο.

Η τέταρτη περίοδος επέφερε χαλάρωση για τον Ολυμπιακό, αλλά και μία ανεξήγητα κακή συμπεριφορά των τριών διαιτητών οι οποίοι άφηναν την Χίμκι να παίζει ξύλο  εκνευρίζοντας την ομάδα και τον κόσμο, με τη διαφορά να μειώωνεται