Όταν παίζεις με τον Παναθηναϊκό, αυτό που μετρά είναι η νίκη!

Κόντρα σε τόσα και τόσα προβλήματα, ο Ολυμπιακός πήρε τον αγώνα με τον «αιώνιο» αντίπαλο. Η προσωπικότητα των παικτών του έπαιξε ρόλο.

Το φινάλε της αναμέτρησης στο «Γ. Καραϊσκάκης» βρήκε τους νταμπλούχους νικητές και προβληματισμένους και τους «πράσινους» χαμένους και χαρούμενους για την εμφάνισή τους. Τρομερό! Ο έναν κέρδισε, αλλά η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου έχει προβληματίσει τον Μαρτίνς. Ο οποίος δεν αναφέρθηκε ούτε μια φορά στα πολλά προβλήματα. Ο άλλος έχασε, αλλά κρατά την εμφάνιση. Σίγουρα όλα αυτά δείχνουν γιατί η ψαλίδα ανάμεσα στους δύο συλλόγους έχει εκτοξευτεί τα τελευταία χρόνια.

Ο ένας μπορεί να πήρε το ματς παρότι απουσίαζαν κομβικοί του παίκτες, παρότι 14 διεθνείς έλλειπαν για πολλές μέρες, παρότι η ομάδα έκανε μόλις μια κανονική προπόνηση, το απόγευμα της Παρασκευής. Και παρότι έχασε παίκτες τόσο την Πέμπτη όσο και την παραμονή του ματς.  Ο άλλος είχε το χρονικό περιθώριο να δουλέψει αρκετές ημέρες, να επικεντρωθεί σε ένα ματς, να ρίξει εκεί το βάρος, να μπορέσει προετοιμαστεί όσο το δυνατόν καλύτερα.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους νταμπλούχους Ελλάδας να έχουν πάρει τους τρεις βαθμούς και να κοιτάζουν το επόμενο ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν ενθουσιασμό για την εικόνα τους. Ό,τι ικανοποιεί τον καθένα, καλό είναι…

Όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος, δύο στοιχεία έκριναν το ματς. Το γεγονός πώς ο Ολυμπιακός στο δικό του πρώτο ημίχρονο, εκεί που ήταν καλύτερος, είχε ουσία. Σκόραρε στο 21ο λεπτό με τον Φορτούνη. Πίεσε, είχε τον έλεγχο του ματς, κυριάρχησε και πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός στο δικό του καλό ημίχρονο, το δεύτερο, έκανε ευκαιρίες, είχε φάσεις, αλλά δεν είχε γκολ. Έτσι «γράφτηκε» αυτό το 1-0 που έδωσε στην ομάδα του Μαρτίνς τους τρεις βαθμούς.

Επίσης η προσωπικότητα των παικτών του. Ο Φορτούνης ήταν ηγέτης στο γήπεδο. Ο Εμβιλά έκανε ξανά πολύ δουλειά στην άμυνα. Αλλά δύο ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά στην τελική. Ο απίστευτος Ραφίνια. Το τάκλιν που έχει κάνει στο 85ο λεπτό πάνω στον συμπατριώτη του Μαουρίσιο, στην κόντρα των «πράσινων», ήταν όλα τα… λεφτά! Και ο «φύλακας-άγγελος» της εστίας του Ολυμπιακού. Ο Ζοσέ Σα. Στο 58ο λεπτό σταμάτησε τον Χατζηγιοβάννη στο τετ-α-τετ! Στο 77ο λεπτό στάθηκε και τυχερός στη φάση του Μακέντα και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, είπε… όχι στην εξ επαφής κεφαλιά του Καρλίτος.

Το ντέρμπι τέλειωσε με τον Ολυμπιακό νικητή. Αυτό μετράει στην τελική. Πάντα όταν αντίπαλος των «ερυθρολεύκων» είναι ο Παναθηναϊκός, αυτό που μετρά είναι η νίκη. Όταν, λοιπόν, βγαίνει νικητής στο ματς με τον «αιώνιο» αντίπαλο, αυτό είναι που μετρά παραπάνω!