Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Όταν ο Θρύλος ταπείνωσε την Γιουβέντους! (Video)

Σαν σήμερα το 1999 ο Ολυμπιακός με τοπ-σκόρερ τον αρχηγό του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς νίκησε με 2-1 τους «μπιανκονέρι», ωστόσο δεν πήρε την πρόκριση λόγω της εντός έδρας ήττα τους με 1-3 στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ.

Με μία από τις σπουδαιότερες νίκες της ευρωπαϊκής του ιστορίας είναι άρρηκτα συνδεδμένη χρονικά για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία

Συγκεκριμένα, συμπληρώνονται 18 χρόνια από την βραδιά, όπου ο Θρύλος της Ευρώπης θριαμβευσε στο Παλέρμο με 2-1 της Γιουβέντους για τη φάση των «32» του τότε Κυπέλλου  ΟΥΕΦΑ!

Μία νίκη, η οποία ήρθε να …ταράξει τα νερά της ποδοσφαιρικής Ευρώπης, με τον Ολυμπιακό, όμως να αποκλείεται από τη συνέχεια, λόγω της εντός έδρας ήττα του με 1-3 από την «Βέκια Σινιόρα» στην πρώτη αναμέτρηση του ΟΑΚΑ

Η Γιουβέντους ξεκίνησε με γκολ από τα .. αποδυτήρια. «Δράστης» ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς., ο οποίος έπιασε στον ύπνο την «ερυθρόλευκη» άμυνα γράφοντας μόλις στο πρώτο λεπτό το 1-0.

Εκείνο το γκολ όμως, παραδόξως,  λειτούργησε ευεργετικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στην συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς σε ρόλο κομπάρσου

Ο Θρύλος κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και στο 38’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς  μ’ ένα ξερό σουτ έξω από την περιοχή  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ραμπούλα!

Δύο λεπτά αργότερα (40′) ο Καραπιάλης έχασε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο δαιμονιώδης Τζόρτζεβιτς έβγαλε τετ α τετ σε πλάγια θέση τον Βασίλη Καραπιάλη με τον Ραμπούλα, αλλά  ο Λαρισαίος άσος καθυστέρησε να πλασάρει

Στο 84′ ο Θρύλος έφτασε στο δεύτερό του γκολ.

Ο Νινιάδης τροφοδότησε τον Τζόρτζεβιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του Ραμπούλα και ανετράπη από τον Μοντέρο. Ο ισπανός διαιτητής. Μαρίν, υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο «Τζόλε» εκτέλεσε εύστοχα χαρίζοντας στον Θρύλο την πολύ σημαντική νίκη γοήτρου!

Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά οι πρωταθλητές Ελλάδας κυνήγησαν με μανία το τρίτο γκολ.

Στο 92’ ο Ραμπούλα έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια, αυτή βρέθηκε στα πόδια του Νινιάδη, ο οποίος λίγο κάτω από τη σέντρα έστελνε τη μπάλα, αργά και βασανιστικά ένα μέτρο δίπλα απ’ τα δοκάρια.

Γιουβέντους: Ραμπούλα, Φεράρα, Μίρκοβιτς, Ολίσε, Ντελ Πιέρο (61’Μοντέρο), Μπακίνι (74’Ζαμπρότα), Μπιριντέλι, Κοβάσεβιτς, Εσνάιντερ, Τακινάρντι (46’Πεσότο), Τούντορ.

Ολυμπιακός: Ελευθερόπουλος, Πουρσανίδης, Άντζας, Αμανατίδης, Κωστούλας, Μαυρογενίδης (46’Γιαννακόπουλος), Πασσαλής, Πουρσαϊτίδης, Τζόρτζεβιτς, Καραπιάλης (61’Νινιάδης), Γκόγκιτς (71’Αλεξανδρής).