ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Όταν ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια τη Σεβίλλη (videos)

Η προηγούμενη φορά όπου ο Ολυμπιακός είχε αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη ήταν τη σεζόν 1995-96 και είχε αποκλειστεί στην παράταση του επαναληπτικού μ’ ένα φάουλ του Νταβόρ Σούκερ στο 110’

Μνήμες από το παρελθόν ξύπνησε για τον Ολυμπιακό η κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Europa League. Κι αυτό γιατί οι Πειραιώτες εφόσον περάσουν το εμπόδιο της Γουλβς στον επαναληπτικό του «Μολινό» θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Σεβίλλη Ρόμα, Όοσν αφορά τους Ανδαλουσιανούς, ο Θρύλος είχε κοντραριστεί με την ομάδα της Ανδαλουσίας την σεζόν 1995-96 για τον τρίτο γύρο του τότε Κυπέλλου UEFA και μάλιστα την είχε κοιτάξει στα μάτια..

Οι «ερυθρόλευκοι», στο πρώτο ματς, στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» αν και ήταν ανώτεροι, ηττήθηκαν με 1-0 δεχόμενοι γκολ στο 90’ από τον Χουανίτο, που είχε εκμεταλλευθεί λάθος εκτίμηση της μπάλας από το Αλέκο Ράντο…
Μάλιστα στο 86’ είχαν δοκάρι με τον Βασίλη Καραπιάλη.
Στη ρεβάνς του παλιού «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός έπαιζε σαν την γάτα με το ποντίκι τους Ισπανούς. Αγού ακυρώθηκε … κακώς γκολ του Αντρέι Γιουσκόβιακ στο 33’ σε κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Καραταϊδη (σ.σ. ο επόπτης είχε δώσει πέναλτι
Ο Γιουσκόβιακ στο όγδοο λεπτό της παράτασης έκανε το 2-0, από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ίβιτς. Ο Ολυμπιακός ήταν ένα βήμα από την τεράστια πρόκριση!
Ο Σούκερ όμως… μίλησε στο 110′ και γλίτωσε την Σεβίλλη από τον αποκλεισμό με φωτοβλίδα – φάουλ.
Ο Ίλια Ίβιτς στο 119’ .. σημάδεψε το δοκάρι..