Uncategorized

Όταν «μίλησε» η ψυχή του Θρύλου! (Video)

578354

Σαν σήμερα πριν από 7 χρόνια ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας στα πέναλτι με 15-14 στον πιο συναρπαστικό τελικό όλων των εποχών στο ΟΑΚΑ κι έχοντας μείνει με εννιά παίκτες έπειτα από 120 λεπτά. Κάτι, όπου προβλέπεται να επαναληφθεί και το προσεχές Σάββατο στο ίδιο γήπεδο

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με τον συγκλονιστικότερο τελικό Κυπέλλου Ελλάδας όλων των εποχών είναι άμεσα συνδεδεμένη χρονικά η σημερινή ημερομηνία για τον σύγχρονο Ολυμπιακό!

Συγκεκριμένα,στις 2 Μαϊου του 2009 ο Θρύλος με τον Ερνέστο Βαλβέρδε στην πρώτη του θητεία στην άκρη του «ερυθρόλευκου» πάγκου είχε αναδειχθεί νταμπλούχος Ελλάδας νικώντας την ΑΕΚ στον τελικό του ΟΑΚΑ με 15-14 στα πέναλτι κι αφού οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 4-4 έπειτα από 120 λεπτά συναρπαστικής μάχης!

Η ΑΕΚ είχε ευτυχήσει να προηγηθεί με 2-0 μόλις στο 8’ με ισάριθμα τέρματα του Ισμαέλ Μπλάνκο (4’, 8’), όμως στο δεύτερο ημίχρονο «μίλησε» η ψυχή του πρωταθλητή Ολυμπιακού!

Οι «ερυθρόλευκοι» με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε με τους Ντάρμπισιρ (47′) και Ντουντού (70′). Και ενώ όλα έδειχναν πως το 2-2 θα ήταν το τελικό σκορ, ο Σκόκο στο 90′ έκανε το 3-2. Αλλά ο Θρύλος ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει.

Στο 96′, στην τελευταία φάση του ματς, ο Ντάρμπισιρ ισοφάρισε με κεφαλιά σε 3-3 και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, ο Ολυμπιακός έκανε το 3-4 με τον Γκαλέτι (102′), με τον Αργεντινό άσο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη από τον ρέφγερι Τάσο Κάκο, επειδή έβγαλε την φανέλα κατά τον πανηγυρισμό του!

Ο Ολυμπιακός στο 105 έμεινε με εννέα όταν αποβλήθηκε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Σκόκο στο 107′ και ο αγώνας πήγε στα πέναλτι.

Εκεί, όπου «μίλησε» η καρδιά και η έντονη προσωπικότητα του Αντώνη Νικοπολίδη! Ο διεθνής πορτιέρο του Θρύλου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στα δύο τελευταία πέναλτι Αφού απέκρουσε το πέναλτι του Πελετιέρι, στη συνέχεια πήρε την μπάλα, την έστησε στη βούλα, «εκτέλεσε» τον Σάχα και με σκορ στα πέναλτι 15-14 και συνολικό 19-18, χάρισε ένα σπουδαίο Κύπελλο στον Ολυμπιακό.