Οταν κοιτάς απο ψηλά….

Ενας απόλυτα εντυπωσιακός Ολυμπιακός επικράρτησε με 4-2 του Αρη στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής και παρέμεινε στην κορυφή του Πρωταθλήματος. Χωρίς σκοπιμότητα κατέβηκαν οι Θεσσαλονικείς που δεν κλείστηκαν και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Θρύλου, πληρώνοντας, όμως δικά τους λάθη.

To ματς: Tο παιχνίδι είχε ένα ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό με τον Αρη να μην κλείνεται  και να ψάχνει να βρεί γρήγορες αντεπιθέσεις  περιμένοντας λάθος του Ολυμπιακού που στο πρώτο τέταρτο είχε κακό τρανζίσιον.

ΑΠΕΙΛΗ ΑΠΟ ΑΡΗ -ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΓΚΟΛ

Το δεκάλεπτο απο το 13 μέχρι το 23 ήταν εντυπωσιακό. Από τη μια το δοκάρι του Αρη (13) με τον Λάρσον  που εκμεταλλλεύτηκε τη κίνηση του Ιντέγε απο τα αριστερά με χαμηλή σέντρα και  τον παίκτη του Αρη   να νικιέται αρχικά από τον Σα ,αλλά η μπάλα ξαναήρθε στον Σουηδό που αιφνιδιάστηκε ,πλασάροντας άουτ.

Ενα λεπτό μετά,απο τη σέντρα του Μασούρα, η κεφαλιά του Βαλμπουενά έφυγε άουτ.    Το ματς έβρισκε ρυθμό με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ στο 22. Από το κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Σεμέδο έκανε κεφαλιά , ο κίπερ του Αρη έδιωξε καιι απο κοντά ο Γκιγέρμε άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ.

Τρία λεπτά μετά,έγινε το 2-0.  Ο Καμαρά έκλλεψε στη μεσαία γραμμη απο τον Δεληζήση , και άνοιξε για τον Μασούρα που απο δεξιά έβγαλε σέντρα και ο Ελ Αραμπί σκόραρε το 14ο φετινό του γκολ σε διπλλό χρόνο.

ΓΚΟΛ ΟΦΣΑΙΝΤ ΚΑΙ 2-1

Ο Αρης “απάντησε” στο 37, αλλλά με γκολ οφσάιντ. Από γέμισμα στην περιοχή του Ολυμπιακου , ο Φραν Βέλεθ έκανε κεφαλιά και ο Ροουζ απο θέση οφσάιντ με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Ο Ολυμπιακός πάντως δεν πτοήθηκε και στο 44, ο Ομάρ βγήκε σε ρόλο εξτρεμ από άνοιγμα του Βαλλμπουενά και με ωραία κίνηση και σουτ έκανε το 3-1.

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου εντυπωσιακό .Με τις δύο ομάδες να έχουν  γρήγορο ρυθμό καιτο παιχνίδι να πηγαίνει κάτω. Οι Πειραιώτες πέτυχαν και τέταρτο γκολ με πέναλτι του Βαλμπουενά στο 63, που κέρδισε ο Γάλλλος  ο οποίος με μία ντρίμπλα “άδειασε” τον Ισπανό Βέλεθ.Οπως είναι εύκολο να καταλάβει κανείς μετά το 4-1 οι μηχανές του Ολυμπιακού χαλάρωσαν και ο Αρης βρήκε την ευκαιρία να απειλήσει.

Στο 72, ο Ροουζ σκόραρε, αλλά μετά από υπόδειξη var  το γκολ σωστά ακυρώθηκε ,αλλά τελικά οι “κιτρινόμαυροι΄” μπόρεσαν να κάνουν το 4-2 με το Ντιγκινί  ύστερα απο την ωραία κάθετη του Λάρσον.

MVP : Ο Ματιέ Βαλμπουενά ήταν εκρηκτικός μέσα στο παιχνίδι και έδειξε ότι η παρουσία του στην ομάδα είναι καταλυτική.

Η στιγμή: Το γρήγορο γκολ του Ομάρ-απάντηση στο 2-1 του Αρη

Ο αδύναμος κρίκος: Το πρώτο τέταρτο του αγώνα , ο Ολυμπιακός είχε πολλές αργές επιστροφές.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά(69 Λοβέρα), Γκιγιέρμε(84 Λάζαρος), Μασούρας και Ελ Αραμπί(80 Σουντανί).

Άρης (Ένινγκ): Εμαν, Κόρχουτ, Βέλεθ(65 Σοουζα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Λάρσον, Φετφατζίδης(63 Μαρτίνεζ) και Ιντέγε(45 Ντιγκινί).