Οταν (Χ)άνεις τα ..α(Χ)αστα

Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1, για την 3η αγωνιστική των Πλέι οφ  σε μία αναμέτρηση στην οποία απόλυτα και ξεκάθαρα, οι Πειραιώτες, ειδικά στο πρώτο μέρος, έχασαν τα άχαστα με πρωταγωνιστή τον Ελ Αραμπί που βρέθηκε σε κακή μέρα. Αυτό που κρατάνε οι Πειραιώτες είναι η επιστροφή του Κώστα Φορτούνη μετά από 316 ημέρες σε αγωνιστική δράση.Ακόμα και έτσι πάντως, η ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό αύξησε τη διαφορά στους 11  βαθμούς.

Πως ξεκίνησε:  Ο  Μαρτίνς ξεκίνησε χωρίς εκπλήξεις και με 4-3-3- στην αρχική 11αδα του. Κάτω από  τα δοκάρια ο Βατσλίκ και τετράδα από δεξιά προς αριστερά, οι Λαλά-Σωκράτης-Σοισέ-Ρεάμπτσιουκ.  Μεσαία γραμμή οι Εμβιλά- Μαντί και μπροστά τους ο Αγκιμπού. Τριάδα στην επίθεση οι Καρβάλιο-Μασούρας-Ελ Αραμπί.

Το ματς:

To ξεκίνημα του αγώνα είχε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό με τον Ολυμπιακό να πιέζει ψηλά και στο 4ο λεπτό να έχει οσμή ευκαιρίας με τον Μασούρα (πρόλαβε ο Μοχαμάντι)  ενώ από την άλλη η ΑΕΚ με τον Κριχόβιακ  στην πρώτη μπάλα να δημιουργεί και  τους Τσούμπερ -Λιβάι να συγκλίνουν από τα άκρα  και τον Αραούχο να βγαίνει προς τα έξω είχε περισσότερες φάσεις με σουτ τα οποία βρήκαν σε ετοιμότητα τον Βατσλίκ.

Πρώτα στο 13 στο σουτ του Σιμάνσκι και εν συνεχεία στο 18, με τον Τσούμπερ αλλά και πάλι ο Τσέχος κίπερ ήταν έτοιμος.

Ο νευρικός Ολυμπιακός, που δεν μπορούσε να δημιουργήσει, είχε και πάλι ευκαιρία στο 22 με τον Ελ Αραμπί που λίγο πριν εκτελέσει ,είδε τον Μήτογλου να του κλέβει τη μπουκιά από το στόμα .

Γκολ με δύο  πάσες

Και ενώ η μουρμούρα άρχισε να κάνει πάλι την εμφάνιση της ,ήρθε το βολέ του Βατσλίκ και ο λάθος υπολογισμός του Μοχαμάντι, που έκανε κακό κοντρόλ ,το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μασούρας που κινήθηκε απο δεξιά, έβγαλε σέντρα και ο  Καρβάλιο απο κοντά σκόραρε με προβολή.

Ο Ολύμπιακός θέλησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ(είχε γκολ του Μασούρα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Ελ Αραμπί, και ένα σουτ του Εμβιλά που έφυγε άουτ  αλλά από τη στιγμή που δεν έγινε το 2-0 ήρθε η τιμωρία.

Η γνωστή παθογένεια των κόρνερ

Και κάπως έτσι στο 44,από κόρνερ που εκτελέστηκε από αριστερά, ο Σιμάνσκι ήρθε απο το πουθενά ,η άμυνα κοιμήθηκε και με δυνατή κεφαλιά  έκανε το 1-1. Ακόμα μία φορά που ο Ολυμπιακός λειτούργησε λάθος σε κόρνερ. και το πλήρωσε.

Και όμως θα μπορούσε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενος. Οταν από κόρνερ του Καρβάλιο , ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά που βγήκε..ασίστ για τον Μασούρα ο οποίος σούταρε με δύναμη αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο κάθετο αριστερό του δοκάρι.

Φουριοζα ΑΕΚ-Αντέδρασε ο Ολυμπιακός

Στο πρώτο τρίλεπτο του β μέρους η ΑΕΚ , απείλησε πρώτα στο 47 με το σούτ του Αμραμπατ έξω απο την περιοχή  με τον Αγκάγιεφ και το βοηθό να υποδεικνύουν  κόρνερ(αν και δεν ακούμπησε κανείς τη μπάλα) και στο 48  με τον Ρότα, που ανενόχλητος  σούταρε μέσα από την περιοχή και χαμηλά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Αχαστα από Μασούρα-Γιουσέφ και Αγκιμπου

Μετά τις ευκαιρίες της ΑΕΚ ήρθαν τρία άχαστα για τον Ολυμπιακό. Πρώτα στο 50, ο Μασούρας τα έκανε όλα σωστά, εκτός απο το τελείωμα  που έστειλε, απο πλεονεκτική θέση τη μπάλα ψηλά άουτ, ενώ στο 52, ο Ελ Αραμπί έστειλε για χόρτα τον Ρότα αλλά το τελείωμα του ήταν πάνω στον Στάνκοβιτς. Ενα λεπτό μετά ο Αγκιμπού βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που έκανε χτύπησε πάνω στον Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι επιθετικός και στο 60, ο Εμβιλα έβγαλε μπαλιά -τρύπα για το οβερλαπ του Ρεάμπτσιουκ που έβγαλε σέντρα αλλά ο Ελ Αραμπί άνοιξε το κοντρόλ και όταν σούταρε βρήκε την κόντρα του Μήτογλου.

Ματιέ και Μάνταλος

Οι πρώτες κινήσεις απο τους πάγκους έγιναν  στο 69.  Ο Οφρυδόπουλος έβγαλε Αμραμπατ για Μάνταλο, ο Μαρτίνς Μασούρα για Βαλμπουενά. Στο 70 ο Αραούχο  προσπάθησε να βγεί μέτωπο στην άμυνα του Ολυμπιακού αλλά ο Παπασταθόπουλος έκανε το τάκλιν του αγώνα  κλέβοντας τη μπουκιά από το στόμα του φορ της ΑΕΚ. Στο 76, η ΑΕΚ πήγε να σκοράρει και πάλι απο κόρνερ αλλά ο Λιβάι έκανε τελείωμα  με το ..γόνατο  καθώς η μπάλα βρέθηκε ξαφνικά μπροστά του και κατέληξε στον Βατσλικ.

Φορτούνης και Τικίνιο

Ο Μαρτίνς αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα με την είσοδο Φορτούνη αντί του  Μαντί και του Τικίνιοο αντί τοπυ Καρβάλιο που μπήκαν στο 78.

Μάλιστα αυτή η κίνηση λίγο έλειψε να τον δικαιώσει δευτερόλεπτά μετά την είσοδο των δύο στο γήπεδο. Με τον Φορτούνη να κάνει κίνηση απο δεξιά και σέντρα πάρτο -βάλτο για τον Τίκίνιο που έκανε κακό κοντρόλ και μετά μπερδεύτηκε με τον Βαλμπουενά. Τελικά μετά από πάσα του Αγκιμπού, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ρότα.

Η ραψωδία χαμένων ευκαιριών για τον Ελ Αραμπί ,συνεχίστηκε στο 83, όταν απο σένρα του Φορτουνη , ο Τικίνιο έστρωσε για τον Ελ Αραμπί που πήγε να κάνει κάτι σαν γυριστό αλλά έπιασε ..αέρα. Ενα λεπτό μετά, απο φάουλ του Βαλμπουενά, ο Σωκράτης έπιασε κεφαλιά αλλά όχι όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε μια καλή ευκαιρία με τον Λιβάι στο 89 αλλά το σούτ κόντραρε στον Εμβιλά πήρε τροχιά  παράξενη και έφυγε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του Αραούχο έφυγε ψηλά άουτ.

Τελευταία καλή φάση στο 92, όταν από γύρισμα του Ελ Αραμπί , ο Τικίνιο πρόλαβε τον Μήτογλου αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει καλά τη φάση με τη μπάλα  να φεύγει άουτ.

Η στιγμή: Μετά από 316 ημέρες , ο  Φορτούνης  επέστρεψε στην αγωνιστική δράση  και ήταν πολύ καλός, δημιουργώντας φάσεις σε αυτό το διάστημα.

MVP: Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Εμβιλά και από κει και περα ο Παπασταθόπουλος με τον Λαλά .

O αδύναμος κρίκος: Ο Αγκιμπού Καμαρά ήταν , για ακόμα μία φορά, σε ένα κακό φεγγάρι, όπως και ο Μαντί Καμαρά. Κάκιστη εμφάνιση από τους παίκτες της Γουινέας.

Ο Ρέφερι: Ο Αγκάγιεφ άφησε το σκληρό παιχνίδι   της ΑΕΚ και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε πολύ ΑΕΚ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς, 4-2-3-1): Βατσλίκ – Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Μ. Καμαρά(78 Φορτούνης) – Α. Καμαρά, Καρβάλιο(78 Τικίνιο), Μασούρας(69 Βαλμπουενά) – Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς – Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι – Σιμάνσκι(88 Λε Ταλέκ), Κριχόβιακ – Γκαρσία, Άμραμπατ(69 Μάνταλος), Τσούμπερ – Αραούχο