Όταν άνοιγε ο δρόμος για τον τελικό (vid)

Σαν σήμερα, 29 Μαρτίου 2017 η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού έβαλε ακόμη ένα λιθαράκι στην μεγάλη της πορεία προς τον τελικό του Τσάλεντζ Καπ νικώντας στο Ρέντη την Γενισέι Κράσνογιαρκ με 3-1 αφήνοντας άφωνη την Ευρώπη με την τρομερή τους εμφάνιση. Παράλληλα και ο κόσμος του Θρύλου ανάγκασε την Ομοσπονδία να υποκλιθεί στο μεγαλείο τους, αφού δημιούργησαν μία από τις καλύτερες ατμόσφαιρες όλων των εποχών στο Ρέντη, δίνοντας τεράστια ώθηση στα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

Θυμηθείτε αρχικά τα βίντεο:

To ρεπορτάζ του αγώνα όπως καταγράφηκε από το Redaroume:

Τρελαίνει την Ευρώπη η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού! Οι νταμπλούχες Ελλάδας αποδίδοντας εκπληκτικά θριάμβευσαν με 3-1 (26-15, 18-25, 25-17, 27-25) στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» της ρωσικής Γενισάι στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup και απέκτησαν τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό της σπουδαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Πανεύκολα το 1-0 με ρεσιτάλ Χίπε!

Φουριόζα μπήκαν στο πρώτο σετ τα κορίτσια του Θρύλου! Με τον απίστευτο κόσμο τους να δίνει τρομερό παλμό από τις εξέδρες, οι «ερυθρόλευκες» από τους πρώτους πόντους του ημιτελικού έδειξαν τρομερή διάθεση για νίκη! Με την Σάσκια Χίπε στο σερβίς να. … πυροβολεί ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα 10 πόντων (15-5)

Με τις νταμπλούχες Ελλάδας να βάζουν γερά θεμέλια για την κατάκτηση του πρώτου σετ Οι Ρωσίδες μείωσαν προς στιγμή σε 15-9, αλλά οι συνεχόμενοι πόντοι της Λαμπρούση έφεραν τον Ολυμπιακό στο 21-10, για να κατακτήσουν πανεύολα το σετ οι «ερυθρόλευκες» με 25-16 χάρη σε καρφί της Άνα Λαζάρεβιτς μέσα σε αποθέωση! Η Γενισέι άλλαξε τις ισορροπίες του ημιτελικού Οι Ρωσίδες πήραν τα ηνία στο δεύτερο σετ.

Με όπλο το πολύ πιεστικό σερβίς μετά το αρχικό 7-8 οι φιλοξενούμενες απέκτησαν διαφορά ακόμη κι εννέα πόντων (13-22). Ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια και με πόντους από τις Μαλασάι Χίπε και Λαζάρεβιτς μείωσε σε 18-24, για να κατακτήσουν το σετ οι Ρωσίδες με 18-25. Διαστημικός Θρύλος στο τρίτο σετ και 2-1 Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 12-12 δείχνοντας αρκετά προσεκτικές, αλλά από εκείνο το σημείο ο Θρύλος πήρε για τα … καλά μπροστά! Με την Χίπε να είναι ασταμάτητη και τις Λαζάρεβιτς, Μαλασάι να παίρνουν συνεχόμενους πόντους ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-16, για να κατακτήσει το σετ με 25-17 με επίθεση της Σάσκια Χίπε. Είχε … Χίπε στο φινάλε και κέρδισε!

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Ο Ολυμπιακός με τις Χίπε και Λαζάρεβιτς να αναλανβάνουν ξανά δράση και να ηγούντια στο επιθετικό κομμάτι προηγήθηκε 16-13 κι έδειχνε κυρίαρχος. Οι Ρωσίδες όμως με όπλο το πολυ πιεστικό σερβίς προηγήθηκαν με 19-21, ωστόσο δεν υπολόγιζαν στην αντίδραση των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Αλλά ο Ολυμπαικός αντέδρασε. Με πόντο της Λαζάρεβιτς σε κόντρα επίθεση οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν σε 22-22, με την Σέρβα ακραία να δίνει προβάδισμα για το 23-22

Οι Ρωσίδες προσπέρασαν με 24-25, όμως σ’ αυτό το σημείο «μίλησε η καρδιά πρωταθλητή, που ξεχειλίζει στις φλέβες των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς! Με καταπληρτικό καρφί η Γιώτα ιοφάρισε σε 25-25, για να έρθει η Χίπε με ωραία επίθεση να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 26-25! Την τεράστια νίκη στον Θρύλο χάρισε η Γερμανίδα διαγώνιος με απίστευτο μον μπλοκ για το 27-25! Ένας ακόμη θρίαμβος γραφόταν γι’ αυτή την ομαδάρα του Θρύλου που έχει βαλθεί να τρελάνει την Ευρώπη!

Τα σετ: 25-16, 18-25, 25-17, 27-25