Όσκαρ σε άμυνα και αρχηγό

Όπως συμβαίνει συχνά τον τελευταίο καιρό, ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δεν παίζει καλή άμυνα. Όμως στη συνέχεια ανεβάσει την ένταση. Έτσι επιβάλλει το ρυθμό του. Ειδικότερα κόντρα στο Λαύριο δέχθηκε μόλις 21. Το αποτέλεσμα ήταν το αμφίρροπο 44-42 του ημιχρόνου, να γίνει τελικά 84-63. Επιπλέον, ο Παπανικολάου έκανε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση με 19 πόντους (σ.σ.: τους 17π. στο δεύτερο ημίχρονο) και οδήγησε τον Ολυμπιακό, μαζί με τον Πίτερς (20π.). Όσκαρ σε άμυνα και αρχηγό.

• Ο MVP: Κώστας Παπανικολάου. Εκπληκτικός ο αρχηγός με 19 πόντους (14 στην 3η περίοδο) με 4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο που κράτησε το Λαύριο στους 21 πόντους, από τους 42 του πρώτου!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Χαβιέ Καστανέδα. Έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό καθώς είχε 8 πόντους, αλλά μόλις 2/8 σουτ (2/6τρ.).
  • THE POINT: Με ποσοστό 64,5% στα δίποντα, +16 ριμπάουντ, αλλά και +15 ασίστ ήταν απολύτως λογική η νίκη του Θρύλου.

Οι συνήθεις «ύποπτοι»

Με τον Κάνααν «ζεστό» (2/2τρ.) ο Ολυμπιακός προηγήθηκα 10-5 (4′), ενώ και ο Πίτερς ήταν σε καλό «φεγγάρι». Έτσι, όταν το Λαύριο μείωσε 12-11 (6′), ο Θρύλος έκανε σερί 8-0 με τον Αμερικανό φόργουορντ να σκοράρει με γκολ-φάουλ το 20-11 (7′). Όμως το δεκάλεπτο έληξε 22-15 με το καλάθι του Θόρντον. Επιπλέον, μετά το τρίποντο του Πίτερς (26-21, 12′), το Λαύριο έκανε σερί 6-0 (26-27, 15′), αλλά εκείνος έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (29-27, 14′).

Η ομάδα του Μέξα ανέβασε στροφές στην επίθεση και με επί μέρους 13-8 προηγήθηκε 40-37 με τον Μουράτο (19′). Αλλά ο Κάνααν με τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου, έστειλε τον Ολυμπιακό με προβάδισμα στα αποδυτήρια (44-42). Για την ακρίβεια, Πίτερς (14π.) και Κάνααν (11π.) οδήγησαν την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Όσκαρ σε άμυνα και Παπανικολάου

Ωστόσο ό,τι έγινε στο ματς με την Μπολόνια, επαναλήφθηκε και με το Λαύριο. Δηλαδή η άμυνα του Ολυμπιακού από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά ήταν σημείο «αναφοράς». Καθώς μετά το 46-44 του Θόρντον (21′), ο Θρύλος πάτησε… γκάζι. Ειδικότερα με τον αρχηγό να βγαίνει μπροστά. Καθώς έκανε επί μέρους 16-3 με τον Παπανικολάου να σημειώνει 9 από αυτούς για το 60-47 (27′), ενώ σημείωσε συνολικά 14. Με το δεκάλεπτο να λήγει 70-52 με το καλάθι του Ράιτ.

Επιπρόσθετα, γρήγορο 5-0 στις αρχές της 4ης περιόδου. Όταν ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο έκανε το 75-52 (+23, 32′). Παρότι το τέμπο του ματς έπεσε, η διαφορά πήγε και στους 24 (78-54, 36′) με το γκολ-φάουλ του Ράιτ. Στο φινάλε, ο Μπαρτζώκας έριξε στο ματς Τανούλη, Ροζακέα και Αμπόσι. Ο πρώτος σημείωσε και το τελευταίο καλάθι του ματς, για το τελικό 84-63. Όσκαρ σε άμυνα και αρχηγό.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.