Ωραίος!

Στις επιτυχίες επέστρεψε ο Θρύλος, αφού επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 76-89. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, ήταν σοβαροί για μεγάλη διάρκεια και βρήκαν λύσεις από πολλούς παίκτες.

Και επειδη η αρχή είναι το ήμισι του παντός, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση. Η επιθετική τους λειτουργία με σωστές αποστάσεις και πολλές ασίστ, ήταν άψογη και με πρωταγωνιστές τους Ουέμπερ, Παπανικολάου και Πρίντεζη βρέθηκαν στο +11 (4-15, 4’). Η Μπουντούτσνοστ συνήλθε, Κόουλ και Ερλ Κλαρκ σκόραραν κι έτσι με 12-0 σερί προσπέρασαν (16-15, 7’). Η είσοδος του Σπανούλη και του Μάντζαρη πρόσφερε ασίστ και χάρη σε σκορ από τα χέρια των ψηλών του (Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-27 στο τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο τουλάχιστον στο ξεκίνημα του, είχε πρωταγωνιστή ως προς το σκοράρισμα τον Βεζένκοβ και τον Μάντζαρη, αλλά άπαντες έπαιζαν όπως έπρεπε σε επίθεση κι άμυνα (30-42, 15’). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η αμυντική προσήλωση των παικτών του Μπλατ ήταν εξαιρετική και δεν τους το επέτρεψαν.

Οι παίκτες του Μπλατ μπήκαν με απόλυτη σοβαρότητα και συγκέντρωση στο παρκέ για το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με κανέναν τρόπο ενώ στην άλλη πλευρά με γρήγορες πάσες και 7 συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοβ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +24 (39-63, 24’). Παρά τα τρίποντα των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν άνετα τη διαφορά στους 20 πόντους μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να σκεφτεί ανατροπή (51-71, 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπουντούστνοστ υπό το βάρος των αποδοκιμασιών των οπαδών της, προσπάθησε λίγο περισσότερο και έριξε κάπως τη διαφορά (72-86) αναμένοντας την κόρνα της λήξης.