Όπου… φτωχός και η μοίρα του

Ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα λάθος, ειδικά στο α’ ημίχρονο, βρέθηκε να «κυνηγά» από νωρίς και ηττήθηκε 76-71 από την Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ.

Θεωρητικά το ματς των «ερυθρολεύκων» με την ομάδα του Κοκόσκοφ ήταν ένα από τα τελευταία τους… χαρτιά για να διεκδικήσουν τις όποιες μαθηματικές ελπίδες μπορεί να είχαν για να περάσουν στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Θεωρητικά, γιατί μόνο εκεί φάνηκε πώς ήταν εφικτό να το κάνουν. Στο παρκέ συνέβη το φυσιολογικό. Η Φενέρμπαχτσε που ήθελε παραπάνω τη νίκη, το έδειξε από την αρχή και την πήρε.

Ξεκίνησε καλύτερα, έχτισε μεγάλη διαφορά και στο τέλος την κράτησε. Διότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν και καλή τακτική, ειδικά τα κοντά σχήματα που αποδείχθηκαν καταστροφικά. Ο Ολυμπιακός το μόνο που έκανε στο φινάλε ήταν να μειώσει τη διαφορά, διότι νωρίτερα είχε βρεθεί ακόμα και στο -18 και να «κυνηγά» το σκορ, χωρίς να μπορεί να βγάλει αντίδραση σε κανένα σημείο. Οι μοναδικοί που πάλεψαν ήταν ο Βεζένκοφ, ο Ζαν Σαρλ και ο Λαρεντζάκης όσο αγωνίστηκε.

«Υπνωτισμένος»
Ένα ακόμα τραγικό ματς για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» που ξεκίνησαν τον αγώνα με πεντάδα αποτελούμενη από τους Σλούκα, Τζένκις, Μακ Κίσικ, Βεζένκοφ και Κουφό ήταν εκτός κλίματος με το… καλημέρα στην αναμέτρηση. Η Φενέρμπαχτσε δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο, δεν έκανε κάτι το ξεχωριστό, αλλά πήγαινε το ματς όπως το ήθελε. Οι παίκτες του Κοκόσκοφ περνούσαν την μπάλα μέσα στη ρακέτα, προηγήθηκαν 8-0, με εκείνους του Μπαρτζώκα να σκοράρουν για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 4 λεπτά. Δεν είχαν απάντηση στο παιχνίδι της τουρκικής ομάδας που σκόραρε με συνέπεια και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη 20-11.

Άμυνα με τα…μάτια
Παρότι ο Μπαρτζώκας έκανε αλλαγές στην πεντάδα του, τίποτα δεν λειτούργησε σωστά. Η Φενέρμπαχτσε προσπαθούσε από την άμυνα να φέρει το ματς στα μέτρα της και το είχε πετύχει σε μεγάλο βαθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, μέσα στη ρακέτα ήταν ιδιαίτερα αναποτελεσματικοί και η ομάδα του Κοκόσκοφ απλά σκόραρε με άνεση, είτε από το χαμηλό πόστο, είτε στο τρανζίσιον. Η είσοδος του Λαρεντζάκη έδωσε μια… πνοή, αλλά ως εκεί. Από το 23-33, 4:04 για το ημίχρονο, η διαφορά έφτασε στους 18 (43-25) με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν μόλις ένα καλάθι με τον Ζαν Σαρλ και να τελειώνει το ημίχρονο με τις βολές του Σπανούλη (27-43).

Δυνατή εκκίνηση, χωρίς συνέχεια
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό πρώτο τρίλεπτο για τον Ολυμπιακό. Ήταν ένα διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν το… τσιπάκι τους. Άρχισαν να παίζουν άμυνα, να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και με σερί 12-2 με κορυφαίο τον Ζαν Σαρλ πλησίασε στους έξι (39-45). Εκεί ο Κοκόσκοφ πήρε τάιμ άουτ και η ομάδα του συνήλθε. Σερί 6-0 και η διαφορά εκ νέου στους 12 (39-51). Με τον Ολυμπιακό να έχει λύσεις κυρίως από τους Έλληνες παίκτες του, όπως ο Πρίντεζης, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -9 (49-58) και να αφήσει… ελπίδες πώς θα μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω.

«Ξύπνησε αργά»
Η εκκίνηση της τελευταίας περιόδου δεν ήταν όπως ήθελε ο Μπαρτζώκας και οι παίκτες του. Εκεί που θα έπρεπε να κάνουν την αντεπίθεσή τους, εκεί που θα έπρεπε να ανεβάσουν… στροφές, έκαναν πολλά λάθη. Ο μοναδικός που πάλευε μόνος του ήταν ο Ζαν Σαρλ. Με τη διαφορά να φτάνει νωρίς-νωρίς στους 14 (49-63) και να «παίζει» σταθερά κάπου εκεί, στο όριο των δεκαπέντε, γυρισμός δεν υπήρχε. Το ζήτημα ήταν πώς ο Ολυμπιακός δεν είχε πλάνο, οι Τούρκοι ακολούθησαν πιστά το δικό τους, έπαιξαν πιεστική άμυνα και έφυγε εύκολα, όπως αποδείχθηκε τελικά, με τη νίκη από το ΣΕΦ. Το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει το εύρος της ήττας στο τέλος, με την αναμέτρηση να λήγει 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76.