Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ονειρική «σκούπα» με νταμπλ!

Ένας εντυπωσιακός Θρύλος έκανε … σκόνη και θρύψαλα τον Παναθηναϊκό φτάνοντας με εμφατικό τρόπο στην κατάκτηση του νταμπλ με … σκούπα με 93-74 κι επέστρεψε με θριαμβευτικό τρόπο σητν κορυφή του ελληνικού μπάσκετ!

Με εμφατικό τρόπο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ μετά από έξι χρόνια, με … «σκούπα» απέναντι στον «χλωμό» Παναθηναϊκό αλλά και στο παρθενικό του νταμπλ μετά το 1997 θριαμβεύοντα ςμε 93-74 στον τρίτο τελικό του ΣΕΦ. Σκορ, το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο με τον αντίστοιχο τρίτο τελικό του 2015, όπου επίσης είχε επικρατήσει με το ίδιο ακριβώς σκορ!

Με εκπληκτική εμφάνιση ιδιαίτερα μετά το 15ο λεπτό οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλαν τους δικούς τους κανόνες στο παρκέ και έφτασαν στον θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού σ’ ένα «φλεγόμενο» ΣΕΦ. Παρουσία του … Νίκολα Μιλουτίνοφ, που γνώρισε την αποθέωση, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 3-0 και την … σκούπα στη σειρά των τελικών απέναντι στον Παναθηναϊκό ολοκληρώνοντας ιδανικά μία καταπληκτική σεζόν μ’ ένα ιστορικό νταμπλ. Ο Παναθηναϊκός με τον Νέντοβιτς σε καλή βραδιά και συμπαραστάτη του τον Παπαγιάννη προηγήθηκε 8-12 στο 4’, ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τρίποντου Ουόκαπ και καλάθι του Σλούκα ισοφάρισε 13-13 στο 5’.
Με τους Φαλ και Παπανικολάου να μπαίνουν στην εξίσωση οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 18-15 στο 6’, για να φτάσουν στο 23-18 με γκολ φάουλ του Ντόρσεϊ και κάρφωμα του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό.

Οι Παπαγιάννης – Νέντοβιτς προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ τον Παναθηναϊκό, (23-22), αλλά ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ και 2/2 βολές του Χασάν Μάρτιν έφεραν τον Ολυμπιακό στο 28-22, για να λήξει η πρώτη περίοδος 28-26 με 2/2 βολές του Παπαπέτρου και κάρφωμα του Παπαγιάννη.

Ονειρικό 7λεπτο για τον Θρύλο!

Ο Παναθηναϊκός με τους Νέντοβιτς και Σαντ Ρος προηγήθηκε 32-35, αλλά καθοριστικοί πόντοι του Βεζένκοφ και κλέψιμο και καλάθι του Μακ Κίσικ στον αιφνιδιασμό έφεραν τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά στο σκορ 36-35 στο 15’.
Από εκείνο το σημείο όμως ο Ολυμπιακός απέκτησε τρομερό ρυθμό., Με μότο την πολύ πιεστική και αποτελεσματική άμυνα, που έφερε κλεψίματα και γρήγορες φάσεις στον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός επέβαλε τους δικούς του καν΄νες και έγινε το απόλυτο αφεντικό!
Δύο εύστοχες βολές, τρίποντη βόμβα του Λαρεντζάκη και ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Βεζένκοφ, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 43-35 του 16ου λεπτού.
Οι «πράσινοι» μείωσαν με τον Σαντ Ρος σε 43-38, αλλά τρίποντη βόμβα του Σλούκα, εκπληκτική άμυνα στην συνέχεια φοβερή άμυνα και καλάθι του Ζαν Σαρλ έφεραν το 48-38.
Νέο τρίποντο Σλούκα δημιούργησε διαφορά 13 πόντων για το 51-38, για να ακολουθήσιε κάρφωμα του Ζαμ Σαρλ στον αιφνιδιασμό για το 53-38 και στην συνέχεια νέα εκπληκτική συνεργασία των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα που κατέληξε σε λέι απ του Βεζένκοφ για το 55-38! Ένα εκπληκτικό 23-3 μέσα σε 7 λεπτά για τον Θρύλο, που έβαλε τις βάσεις για το 3-0 της σειράς και την κατάκτηση του νταμπλ.
Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται 55-40 , με τον Παπαπέτρου να μειώνει με λέι απ.

Ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό 57-44 βρήκε ξανά στο πρόσωπο του Σάσα Βεζένκοφ τον παίκτη που του έδωσε τον απαιτούμενο επιθετικό ρυθμό. Με δύο τρομερά δύσκολα του διεθνούς φόργουορντ ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά 19 πόντων για το 63-44 του 24ου λεπτού
Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος ένα μπλακ άουτ των «ερυθρόλευκων» αντέδρασε και με τον Νέντοβιτς να φτάνει στους 21 πόντους μείωσε σε 63-50 στο 28’, για να φτάσει το σκορ στα επίπεδα του 63-53 με 3/ 4 βολές του Μποχωρίδη στο 30’.

Το πήρε πάνω του ο Σλούκας!
Ο Σλούκας πήρε την ευθύνη να βγάλει τον Ολυμπιακό από τα δύσκολα! Με δύο τρίποντες «βόμβες» του φυσικού του ηγέτη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 69-56 στο 32’ για να για να ακολουθήσουν δύο καλάθια του Μακ Κίσικ για το 73-56.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να αποδίδουν έξυπνα και με όπλο την εξαιρετική τους ψυχολογία. Ακολούθησαν όμορφα καλάθια των Φαλ και Βεζένκοφ για το 79-62 του 35ου λεπτού και ουσιαστικά ο τρίτος τελικός απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό

Με δύο βολές του Παπανικολάου και γκολ- φάουλ του ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα 22 πόντων για το 84-62 του 37ου λεπτού μέσα σε αποθέωση, ενώ τα τρίποντα τον Παπανικολάου και Βεζένκοφ υπέγραψαν το 90-67
Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74.