ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός: Πανηγυρικά στον 3ο γύρο

Αν η «μισή» δουλειά έγινε στη Σαρδηνία, η άλλη μισή έγινε στο κλειστό της Ηλιούπολης. Μιας και ο Θρύλος ολοκλήρωσε την… αποστολή του. Διότι έφτασε σε δεύτερη νίκη κόντρα στην ιταλική Ρέιμοντ Σάσαρι. Για την ακρίβεια επικράτησαν με 38-29 και περιμένουν τον επόμενο αντίπαλό τους, στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Ολυμπιακός: Πανηγυρικά στον 3ο γύρο.

• Ο MVP: Μίχα Κάβτσιτς. Ο Σλοβένος πίβοτ είναι πλέον στο 100% και έδειξε δείγμα της κλάσης του κόντρα στους Ιταλούς.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για τους «ερυθρόλευκους». Μιας και σκόραρε 23 γκολ, ενώ πήρε διαφορά 9 γκολ!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Νταμίρ Χαλίλκοβιτς. Σε αντίθεση με το πρώτο ματς πέτυχε μόλις ένα γκολ, ενώ δέχθηκε 2 δίλεπτες ποινές.
  • THE POINT: Μια ομάδα με 72% αποτελεσματικότητα στα σουτ στα πρώτα 30 λεπτά, είναι σχεδόν απίθανο να μην νικήσει!

Γκολ και θέαμα

Εκπληκτική εικόνα από τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς. Έτσι προηγήθηκαν 2-0 (2′) και 3-1 (3′) με τα γκολ του Σάββα. Επίσης, ο διεθνής αριστερός ίντερ ανέβασε τη διαφορά στα 3 γκολ (6-3, 7′). Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σάββας δεν είχε… αντίπαλο (5 γκολ) για το 9-5 του Θρύλου! Ωστόσο το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα ήταν μεταξύ 4 και 5 γκολ.

Αλλά μετά το 13-9 του Ντέλα Βέκια (15′), ο Κάβτσιτς ανέλαβε δράση. Με δύο συνεχόμενα γκολ έκανε το 15-9 και μετά το 16-10. Επίσης, μετά το 16-11 του Μανοΐλοβιυς (21′) ο Κυπελλούχος Ελλάδας έκανε σερί 4-0 για το 20-11 με το Κάβιτσιτς (25′). Για την ακρίβεια το +9 ήταν και η διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου, χάρη στα τέρματα των Τζίμπουλα και Βίντα στο τελευταίο λεπτό (23-14).

Πανηγυρική πρόκριση

Επιπρόσθετα, με γκολ του Μοντόρο στα 31” μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός απέκτησε… αέρα 10 τερμάτων (24-14). Αλλά η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο δυνατή ως το 36′. Καθώς με επί μέρους 4-1 η Σάσαρι μείωσε 25-18 με τον Αλντίνι. Όμως, το «νεκρό» διάστημα έληξε. Μιας και με δικό του επί μέρους 5-2 και ωραία γκολ από Δομπρή και Μοντόρο, ο Θρύλος πήγε ξανά στο +10 (30-20).

Βέβαια, η Σάσαρι δεν ήθελε να ηττηθεί με τόσα πολλά γκολ διαφορά, οπότε έκανε προσπάθεια να «μαζέψει» το σκορ! Το αποτέλεσμα ήταν στο 49′ να μειώσει σε 31-24. Όμως Μοντόρο και Καραμπουρνιώτης σκόραραν για το 33-24 (50′). Πράγματι με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν 38-29. Ολυμπιακός: Πανηγυρικά στον 3ο γύρο.

Τα πεντάλεπτα: 5-3, 9-5, 13-9, 15-10, 20-11, 23-14 (ημιχ.) 25-17, 28-20, 31-22, 33-24, 35-28, 38-29.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 4, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής 2, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς 5, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 7.

ΡΕΪΜΟΝΤ ΣΑΣΑΡΙ (Σίλβιο Ρουτζιέρι): Παβάνι, Αλντίνι 3, Ναρντίν 2, Μούρα, Ντέλα Βέκια 2, Ντε Ολιβέιρα 3, Ντελόγκου 1, Χαλίλκοβιτς 1, Μπομπόι 2, Γκόμες 2, Σαμπάολο, Μανοΐλοβιτς 11, Μπρζιτς 2, Βράνατς.

• Διαιτητές: Μπόσνιακ – Μάριτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/2 – 0/1.