Ολυμπιακός: Η άμυνα τον «οδηγεί»

Δεύτερο ματς στην Κύπρο, για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» και νέα νίκη για το Θρύλο. Ωστόσο, αν υπάρχει κάτι που μπορεί να κρατήσει ο Γιώργος Μπαρτζώκας, αυτό είναι η αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων». Μιας και οι 72 πόντοι της Παρασκευής, έγινε 68 το βράδυ του Σαββάτου. Δηλαδή οι περσινοί τρεμπλούχοι Ελλάδας έπαιξαν καλή άμυνα στη Λευκωσία, καθώς δέχθηκαν 70 πόντους κατά μέσο όρο. Επιπλέον, ο Πίτερς (21π.) για ένα ακόμα ματς ήταν εκείνος που ηγήθηκε επιθετικά για το Θρύλο. Ολυμπιακός: Η άμυνα τον «οδηγεί».

Δυνατός Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλά στο ματς. Μιας και μετά τα πρώτα λεπτά που η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη (13-13) στη συνέχεια ο Θρύλος πάτησε… γκάζι. Η μπάλα πέρασε στον Μιλουτίνοφ που ήταν αποτελεσματικός. Επιπλέον, ο Γουίλιαμς-Γκος που ήρθε από τον πάγκο βοήθησε αρκετά. Αν σε αυτούς προστεθούν η σταθερή αξία του Παπανικολάου και ο αποτελεσματικός Πίτερς, το +7 του δεκαλέπτου (24-17) ήταν λογικό. Ειδικότερα χάρη στα υψηλά ποσοστά των «ερυθρόλευκων» με 50% στα τρίποντα και το 58% στα δίποντα, μαζί με τα 3 κλεψίματα.

Επιπρόσθετα, με το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος η δεύτερη περίοδος άνοιξε με το +10 του Θρύλου (27-17). Καθώς μπήκε και ο Λαρεντζάκης στην.. εξίσωση όπως και ο Σίκμα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +11 (35-24). Αν και ο Γουέμπ πάλευε μόνο τους, στο φινάλε του ημιχρόνου ο «Λάρι» μαζί με τον Κάνααν ήταν καθοριστικοί για να «εκτοξευτεί» η διαφορά στους 16 (43-27). Επομένως το καθαρό μυαλό, το 63% στα δίποντα μαζί με τις 13 ασίστ ήταν σημεία «κλειδιά».

Στο τέλος «μίλησε» η άμυνα

Βέβαια αυτή την εποχή δεν είναι δυνατόν μια ομάδα να έχει διάρκεια στο καλό παιχνίδι της! Το αποτέλεσμα ήταν το νωθρό ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Έτσι με σερί 7-0 η Μακάμπι μείωσε τη διαφορά στους 9 (45-36). Όμως με τους Πίτερς και Κάνααν να δίνουν επιθετικές λύσεις, ο Θρύλος έφτασε στο +15 (51-36, 24’). Ωστόσο, οι κακές επιλογές στην επίθεση και η χαλάρωση στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στους Ισραηλινούς να πλησιάσουν ως τους 7 πόντους (54-47) με συνεχόμενα, μακρινά σουτ. Πράγματι, ένα μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη και ένα καλάθι του Μιλουτίνοφ «έχτισαν» το +12 (59-47, 30’), όμως ο Ριβέρο «χτύπησε» από μέσα.

Στη συνέχεια, μετά τον Ριβέρο και ο Κόλσον το πήρε πάνω του. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να πέσει στους 5 πόντους στο 36’, 64-59. Επιπρόσθετα, ο Ολυμπιακός έχασε ορισμένα αμυντικά ριμπάουντ από έλλειψη συγκέντρωσης και ο Γουέμπ στο 39’, με τρίποντο, μείωσε στον πόντο (67-66). Αλλά εκεί ο Πίτερς με ένα μεγάλο τρίποντο στα 67’’ ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη (70-66), για να λήξει η αναμέτρηση 71-68. Ολυμπιακός: Η άμυνα τον «οδηγεί».

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-29, 59-50, 71-68.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.