ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Όλοι Παπαστράτειο για την ανατροπή

Αν και πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους τα κορίτσια του Θρύλου δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στην σειρά των τελικών. Οι ερυθρόλευκες σε ένα σκληρό παιχνίδι με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν γνώρισαν την ήττα με 4-3 από την Βουλιαγμένη στο Λαιμό και πλέον το Σάββατο στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά θα τα δώσουν όλα για όλα προκειμένου να πάρουν προβάδισμα στην σειρά.

Κλειστό παιχνίδι με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν από το ξεκίνημα του. Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα λεπτά για να ανοίξει το σκορ και να γίνει το 1-0 στον αγώνα. Η Ελευθερία Πλευρίτου έφερε, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το παιχνίδι στα ίσα (1-1 στο 2:09), για να ολοκληρωθεί το πρώτο οκτάλεπτο με 2-1. Λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Χριστίνα Τσουκαλά, μετά από σωστή κυκλοφορία της μπάλας στον παίκτη παραπάνω, ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. Με το σκορ στο 3-2 η Ιωάννα Σταματοπούλου απέκρουσε αρχικά πέναλτι και στη συνέχεια έκανε ακόμα δυο εξαιρετικές επεμβάσεις, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Η Αλεξάνδρα Ασημάκη, με πολύ ωραία προσπάθεια, από τη θέση του φουνταριστού, έφερε ξανά τις δυο ομάδες στα ίσα, με το 3-3 να μένει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Ίδια η εικόνα και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με το παιχνίδι να κυλάει χωρίς γκολ, για περισσότερα από τέσσερα λεπτά, με το 4-3 να γίνεται στο 3:48 και να μένει μέχρι το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. 2:38 πριν τη λήξη του αγώνα η Τζόνσον αποκρούει πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου αλλά στην συνέχεια ο Ολυμπιακός κλέβει την μπάλα εκδηλώνοντας νέα επίθεση. Μπάκλινγκ και Μυριοκεφαλιτάκη έστειλαν τη μπάλα στο δοκάρι, με 00:35 να υπολείπονται για το φινάλε το ματς. Καμία από τις δυο ομάδες δεν σκόραρε στο τέταρτο οκτάλεπτο, το 4-3 έμεινε και η σειρά των τελικών έγινε 1-1. Η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο (11/5), στις 17:00, στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 1-0, 0-0

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 2, Κοκκινάκη, Ξενάκη, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Έγκενς, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Μπάκλινγκ, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα, Παπαναστασίου, Φουντωτού