Όλα στραβά και ανάποδα

Το πρώτο φετινό ντέρμπι της Basket League βρήκε νικητή τον ΠΑΟ. Καθώς οι «πράσινοι» με οδηγό τον εξαιρετικό Μήτογλου (20π., 10ρ.) «χτύπησαν» την αδυναμία του Ολυμπιακού στη θέση «4». Παρ’ όλα αυτά, με 25% στις βολές και 12/16 χαμένες, ο πρωταθλητής δεν είχε τύχη για κάτι περισσότερο. Ειδικότερα από τη στιγμή που σημείωσε μόλις 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο! Όλα στραβά και ανάποδα.

• MVP: Ντίνος Μήτογλου. Ο κορυφαίος του ματς, με διαφορά. Πέτυχε 20 πόντους, πήρε 10 ριμπάουντ, ενώ έκανε και 4 κοψίματα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο. Ναι μεν ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, αλλά οι «πράσινοι» ήταν αποτελεσματικοί.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τόμας Γουόκαπ. Η «μηχανή» του Θρύλου απόψε ήταν εκτός… λειτουργίας με 1/8 σουτ, αλλά και 6 λάθη.
  • THE POINT: Με 25% στις βολές, 54 πόντους επίθεση, 12 ασίστ και 11 κλεψίματα από τον ΠΑΟ ήταν λογικό το αποτέλεσμα.

Χωρίς καθαρό μυαλό

Το ντέρμπι ξεκίνησε με μεγάλη νευρικότητα και από τις δύο πλευρές. Αλλά το πάθος και η δίψα ήταν έκδηλη στα πρόσωπα των παικτών του Μπαρτζώκα. Εξάλλου, παρότι έκαναν ορισμένα «φτηνά» λάθη, «κυνηγούσαν» κάθε μπάλα. Όπως ο Γουόκαπ που έκοψε τον Μήτογλου σε αιφνιδιασμό. Έτσι ο Παπανικολάου στη μία πλευρά, ο Λεσόρτ με τον Γκάι στην άλλη τράβηξαν το σκορ ως το 5′ (5-9). Για την ακρίβεια, τα λάθη ήταν 3-1 εις βάρος του Ολυμπιακού, ενώ τα κλεψίματα 3-1 υπέρ του ΠΑΟ. Ωστόσο μέσα από την άμυνα, ο πρωταθλητής έκανε σερί 7-0 και με το τρίποντο του Κάνααν προηγήθηκε 12-9 (8′). Αλλά ως το φινάλε της περιόδου το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ, από το δίποντο του Γκριγκόνις.

Παιχνίδι τακτικής

Η παρουσία του Γουίλιαμς-Γκος στην πεντάδα του Ολυμπιακού άνοιξε λίγο το ματς και το ρυθμό. Καθώς με κλέψιμο και καλάθι ισοφάρισε 14-14. Επίσης, η μπάλα πέρασε μέσα στη ρακέτα. Εκεί, όπου, ο Μιλουτίνοφ δέσποζε (17-14, 13′). Όμως, από την άλλη πλευρά ο Γκραντ έδωσε λύσεις (19-18, 15′). Αλλά ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού χρεώθηκε με 2ο φάουλ στο 16′. Παρ’ όλα αυτά, ο Θρύλος έκανε σερί 8-0 και με τον Μπραζντέικις προηγήθηκε 27-18 (17′). Επίσης, οι «πράσινοι» μείωσαν 27-23 με τον Μήτογλου (18′), αλλά το τρίποντο του Λαρεντζάκη έδωσε… αέρα 7 πόντων (30-23, 19′). Ωστόσο, οι χαμένες βολές (3/9 στο πρώτο ημίχρονο, 2/5 ο Μιλουτίνοφ), έπαιξαν ρόλο για το 31-28 του ημιχρόνου.

Εγκλωβισμός

Πράγματι, το τέμπο ήταν χαμηλό. Καθώς ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τον Ολυμπιακό να «τρέξει». Επίσης, ο Μήτογλου ήταν ο παίκτης «κλειδί» ως το 25′ για τους φιλοξενούμενους. Αν και ο Κάνααν «χτύπησε» με τρίποντο (37-33, 22′), ο Έλληνας φόργουορντ των «πράσινων» έγινε ο πρώτος διψήφιος στο ντέρμπι (11π.). Καθώς με τρίποντο του, έκανε το 39-42 (28′), ενώ με ένα ακόμα το 40-45 (29′). Όμως, στο τέλος ο Γουίλιαμς-Γκος με τρίποντο μείωσε σε 43-45. Επομένως το ενδιαφέρον χτύπησε… κόκκινο με την είσοδο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όλα στραβά

Ο Γουίλιαμς-Γκος βγήκε μπροστά και ισοφάρισε (45-45). Αλλά το… τρελό τρίποντο του Γκάι έκανε το 45-48, ενώ ο Ερνανγκόμεθ έδωσε λύσεις (47-52, 34′). Παρ’ όλα αυτά, ένα επιθετικό ριμπάουντ και ένα τρίποντο του Κάνααν έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό σε απόσταση… βολές (50-52). Αντίθετα, το πρόβλημα στην επίθεση ήταν έκδηλο, καθώς δεν υπήρχε κίνηση. Έτσι, ο ΠΑΟ με Γκραντ και Σλούκας ξέφυγε με 6 (50-56, 35′), έχοντας 10 κλεψίματα.

Επιπρόσθετα, το πρόβλημα με τις βολές ήταν τεράστιο (4/13)! Ο Μπαρτζώκας πέρασε στο ματς τον Παπανικολάου στο «4» για την τελική ευθεία. Ο αρχηγός σκόραρε (52-56), το ίδιο και ο Μήτογλου. Όμως, η αστοχία των «ερυθρόλευκων» δεν σταμάτησες. Όπως και δεν υπήρξε… απάντηση στον Μήτογλου, καθώς ο Θρύλος δεν σκόραρε στα τελευταία 2:40. Εκείνος πέτυχε το 54-60 στο 38′ και τα 5,5” διαμόρφωσε το τελικό 54-66. Όλα στραβά και ανάποδα.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.