‘Όλα ανοικτά για τη ρεβάνς του Άιμπροξ [vids]

Η Μάλμε νίκησε 2-1 τους Ρέιντζερς, αλλά η πρόκριση στα πλέι οφ θα κριθεί στη Γλασκώβη.

Ανοικτούς… λογαριασμούς όσον αφορά στην πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League άφησαν η Μάλμε και οι Ρέιντζερς μετά το φινάλε της πρώτης αναμέτρησης στη Σουηδία. Οι Σκανδιναβοί είχαν αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα ως τις καθυστερήσεις. Τα δύο γκολ που σημείωσαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν κομβικά σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς.

Μετά από ένα πρώτο 45λεπτο, ισορροπημένο, όπου και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, αλλά οι δύο τερματοφύλακες δεν είχαν και τόσο δουλειά, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά. Η Μάλμε έβαλε… φωτιά στο ματς μέσα σε τρία λεπτά. Αρχικά στο 47′ με τον Ρικς και δύο λεπτά αργότερα, με τον Βέλικο (49′) η πρωταθλήτρια Σουηδίας βρέθηκε στο 2-0 και μια… ανάσα από τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Αλλά τους Σκωτσέζους δεν πρέπει ποτέ να τους θεωρείς τελειωμένους. Αν δεν σφυρίξει ο διαιτητής, δεν το βάζουν κάτω. Πόσω δε μάλλον όταν στον πάγκο τους είναι ένας προπονητής όπως ο Στίβεν Τζέραρντ. Κι αυτό απέδωσε. Στο 90’+5 ο Ντέιβις με μια γκολάρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μείωσε σε 2-1 και άφησε ανοικτούς τους… λογαριασμούς των δύο ομάδων για τη ρεβάνς στο Άιμπροξ Παρκ της Γλασκώβης.

Μάλμε: Νταλίν, Λεβίτσκι, Αχμέντοτζιτς, Λ. Νίλσεν, Μόισαντερ, Βέλικο (74′ Νάλιτς), Ίνοσεντ, Κρίστιανσεν (88′ Ράκιπ), Ρικς (88′ Μπέζμο), Τσόλακ (88′ Αμπουμπακάρι), Μπέργκετ.

Ρέιντζερς: Μακ Γκρέγκορ, Τάβερνιερ, Χελάντερ, Γκόλντσον, Μπάρισιτς, Άρφιλντ, Σ. Ντέιβις Λούντστραμ, Ράιτ, Κεντ, Ίτεν (63′ Σακάλα).