Οι Θρύλοι του Μοριά!!!

Με Φορτούνη - Λάζαρο ο Ολυμπιακός έσπασε και το μπλόκο της Τρίπολης

Ένας πολύ ωραίος, μεστός και ουσιαστικός Ολυμπιακός έκανε το 3/3 στο “διαβολοπρόγραμμα” που είχε στο πρωτάθλημα με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς. Με τους ερυθρόλευκους να φεύγουν νικητές 2-0 από το “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” επικρατώντας των Αρκάδων έχοντας δημιουργούς και σκόρερς εναλλάξ τους Φορτούνη – Λάζαρο.

Πολύ καλή παρουσία από τον Ποντένσε που άνοιξε πολλούς διαδρόμους, έτρεξε πολλά χιλιόμετρα, μοίρασε μπαλιές και έχασε το γκολ της χρονιάς!

Το παιχνίδι:

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκινήσει τον Μαντί Καμαρά. Έτσι η βασική ενδεκάδα εκτός από τον ερυθρόλευκο χαφ, ήταν με Σα, Ομάρ, Κούτρη, Σισέ, Βούκοβιτς, Γκιλιέρμε παρτενέρ του Μαντί Καμαρά, τον Λάζαρο αριστερά, τον Ποντένσε δεξιά και τον Φορτούνη δεκάρι. Αντι για τον Γκερέρο, ο Πορτογάλος τεχνικός επέλεξε τον Χασάν αυτή τη φορά για την κορυφή της επίθεσης.

“Ήρεμο” ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση. Μάλιστα χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να αρχίσει να ξεδιπλώνει τις αρετές του στο γήπεδο και ειδικά με τον αεικίνητο Ποντένσε. Τότε ήταν που ο Πορτογάλος έκανε μία επίθεση από δεξιά η οποία κατέληξε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της ίδιας φάσης, ο Ντανιέλ έγινε πάλι κάτοχος της μπάλας και δοκίμασε ένα σκαστό σουτ, αλλά είδε τον Παπαδόπουλο να του λέει “όχι” μέσα από ένα δάσος από πόδια. Παρά το πολύ καλό πεντάλεπτο ξεκίνημα, οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν σχετικά “ήρεμοι”, λειτουργώντας ωστόσο εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθώντας να εκδηλώσουν επιθέσεις από δεξιά, κυρίως με τους Ομάρ και Ποντένσε, από όπου και η σχετική ενίσχυση του Γκιλιέρμε.

Στο 24′ ο Αστέρας είχε “απάντηση” στην ευκαιρία του Ποντένσε, καθώς είχε δοκάρι με τον Φερνάντεθ.

“Απάντηση” στην απάντηση με γκολάρα:

Μπορεί ο Αστέρας να τρόμαξε τον Ολυμπιακό με εκείνο το δοκάρι, όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που θα έκαναν αυτό που έπρεπε. Ηταν το 28ο λεπτό του αγώνα, όταν είδαμε να βγαίνει μία εκπληκτική, μαεστρική καλοζυγισμένη ψηλοκρεμαστή πάσα του Λάζαρου προς τον Φορτούνη. Ο Θεσσαλός άσσος κατέβασε την μπάλα, ελίχθηκε πολύ ωραία και στο τετ-α-τετ νίκησε τον Παπαδόπουλο με ωραία εκτέλεση για να κάνει το 0-1 για τον Ολυμπιακό!

Από κει και πέρα μέχρι τα 45′ μόνο ο Κυριακόπουλος δοκίμασε να “απειλήσει” την εστία του Σα, αλλά ο Πορτογάλος πορτιέρο ήταν εκεί και του είπε “όχι. Το 0-1 ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ξαναρχίζουμε να… τελειώνουμε!

Πέντε μόλις λεπτά χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός για να κάνει αυτό που έπρεπε και πάλι και να “καθαρίσει” την αναμέτρηση. Έτσι κι έγινε. Στο 50ο λεπτό ο σκόρερ του πρώτου τέρματος έγινε δημιουργός και ο δημιουργός του πρώτου… σκόρερ! Τουτέτιν, ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ πανέξυπνα προς την περιοχή του Παπαδόπουλου και ο Λάζαρος που εμφανίστηκε από το… πουθενά, “χάιδεψε” την μπάλα για να καταλήξει για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Τρίπολης. Έτσι με το 2-0 οι ερυθρόλευκοι μπορούσαν να νιώσουν ήρεμοι και να παίξουν πιο ελεύθερα, έχοντας κάνει τη δουλειά της ημέρας.

To παιχνίδι από εκείνο το σημείο και πέρα, όπως ήταν αναμενόμενο “χαλάρωσε”, δίχως αυτό να σημαίνει πως ο Ολυμπιακός έχασε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ούτε και ότι επέτρεψε στους παίκτες του Αστέρα να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Σα.

Παραλίγο… το γκολ της χρονιάς!

Στο 71′ ο Ντανιέλ Ποντένσε πραγματικά έχασε μία ευκαιρία η οποία θα μπορούσε να αποφέρει το γκολ της χρονιάς. Ο Πορτογάλος απέφυγε τέσσερις αντιπάλους, δύο εκ των οποίων από δύο φορές, πάτησε περιοχή κι αφού ελίχθηκε έκανε το σουτ που όμως του απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Ο πορτιέρο του Αστέρα, πραγματικά είπε “όχι” στο γκολ της χρονιάς.

Δίχως να συμβαίνει τίποτα το αξιόλογο, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ, 2-0 υπέρ των ερυθρολεύκων, που έβγαλαν αυτό το “διαβολοπρόγραμμα” με τα τρία εκτός έδρας που άρχισαν από την αρχή του 2019. Και εξακολουθεί να μένει ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Γ. Παράσχος): Παπαδόπουλος, Άνχελ, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος (76′ Ρόλε), Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Φερνάντεζ (77′ Βλάχος), Τσιλιανίδης, Κώτσιρας, Δουβίκας (56′ Μανιάς).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς (78′ Μεριά), Κούτρης, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης (84′ Νάτχο), Ποντένσε, Χασάν (63′ Γκερέρο).