Οι στιγμές αδράνειας στην άμυνα κόστισαν [vid]

Με το φιλικό κόντρα στην Σάλτσμπουργκ, ο Ολυμπιακός έκλεισε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας στην Αυστρία. Όμως, για μια ακόμα φορά οι «ερυθρόλευκοι» προβλημάτισαν με την εικόνα τους. Ειδικά στον ανασταλτικό τομέα. Εκεί υπέπεσαν σε παιδαριώδη λάθη, με αποτέλεσμα να ηττηθούν 3-1 από την πρωταθλήτρια Αυστρίας. Ο Ελ Αραμπί είχε ανοίξει το σκορ στο 14′. Οι στιγμές αδράνειας στην άμυνα κόστισαν.

Ιδανική αρχή στο ματς

Ο Πορτογάλος προπονητής επέλεξε για το αρχικό σχήμα τον Βατσλίκ στο τέρμα, στην άμυνα τους Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ. Στον άξονα Εμβιλά και Κανέ. Λίγο πιο μπροστά τους ο Αγκιμπού Καμαρά. Στις πτέρυγες Μασούρας και Ραντζέλοβιτς, ενώ ο Ελ Αραμπί ήταν στην κορυφή της επίθεσης. Πράγματι οι«ερυθρόλευκοι» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά πώς, βάσει της διάταξης που επέλεξε ο Μαρτίνς, θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Ειδικότερα μετά το γκολ του Μαροκινού σέντερ φορ στο 14′. Μια φάση που το πρέσινγκ ψηλά και το πείσμα του Αγκιμπού Καμαρά απέδωσαν, καθώς έτσι ήρθε το 1-0.

Αμυντικά λάθη!

Το θέμα για τον Ολυμπιακό -εκεί χρειάζεται χρειάζεται πολλή δουλειά- ήταν οι στιγμές αδράνειας και τα παιδαριώδη λάθη που έγιναν. Στο 22′ ο Σέσκο πήρε καλύτερη θέση και την κεφαλιά από τον Σισέ, δίνοντας έμμεσα ασίστ στο Σέσκο για το 1-1. Ο Αγκιμπού δεν βρήκε στόχο στο 26′ για να φτάσει το 41′. Εκεί ο Σίμιτς τροφοδότησε τον Καμερί που σούταρε για το 2-1, με την άμυνα πάλι να έχει αποστάσεις και να δίνει χώρο στους Αυστριακούς για να σκοράρουν. Με τον τρόπο αυτό, το ημίχρονο τελείωσε 2-1 για την Σάλτσμπουργκ. Είναι αλήθεια ότι πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, το οποίο ήρθε και με ανατροπή. Οι στιγμές αδράνειας στην άμυνα κόστισαν.

Ρυθμός και πολλές δοκιμές

Όλα τα… λεφτά στο ματς ήταν η φάση του 54′. Με την κίνηση του Ραντζέλοβιτς από τα δεξιά, την παράλληλα σέντρα, τον αρχικό αιφνιδιασμό των αμυντικών της Σάλτσμπουργκ, αλλά και τον αντίστοιχο του Μασούρα. Ο διεθνής εξτρέμ δεν περίμενε να περάσει η μπάλα και όταν έγινε αποδέκτης, «σπατάλησε» μια απίθανη ευκαιρία για το 2-2! Ο ρυθμός με την πάροδο του χρόνου έπεσε. Οι δύο προπονητές άρχισαν και τις αλλαγές. Στο τελευταίο ημίωρο ο Μαρτίνς έβαλε τον Εμβιλά σε ρόλο κεντρικού αμυντικού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, επίσης, η διάταξη έγινε 4-4-2. Παρόλα αυτά, η πρωταθλήτρια Αυστρίας με τον Μπερνάντο σκόραρε για το 3-1 (81′) και όλα τελείωσαν. Είχε επίσης μια σημαντική ευκαιρία με τον Μπερνάντο, στο 75′, όπου επενέβη ο Βατσλίκ!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Αβιλα, Παπασταθόπουλος (61′ Μαντί Καμαρά), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κανέ, Αγκιμπού Καμαρά (79′ Καρβάλιο), Μασούρας (61′ Ζινκερνάγκελ), Ραντζέλοβιτς (79′ Χασάν), Ελ Αραμπί (65′ Αμπουμπακάρ Καμαρά).