Οι “δήμιοι” του ΠΑΟΚ (videos)

redaroumeskorers

Το αφιέρωμα που επιλέξαμε σήμερα για εσάς δεν έχει να κάνει τόσο με τις αναμετρήσεις του Ολυμπιακού με τον Π.Α.Ο.Κ., αφού άλλωστε, απολαύσατε τις νίκες και τα γκολ χθες εδώ. Σήμερα το Redaroume, λίγες ώρες πριν την σέντρα “βουτάει” ξανά στο παρελθόν και αναζητεί τα πρόσωπα που έλαμψαν σε αυτές. Παίκτες  που φόρεσαν την ερυθρόλευκη και που συνέδεσαν το όνομα τους με αυτές τις αναμετρήσεις, έγιναν «δήμιοι» του Π.Α.Ο.Κ., αφού όσες φορές τον συνάντησαν μπροστά τους είχαν να δώσουν ένα γκολ ή να πραγματοποιήσουν μία πολύ μεγάλη εμφάνιση.

Γράφει ο Θάνος Πέππας

Εντός Καραϊσκάκη οι αναμετρήσεις του Ολυμπιακού με τον Π.Α.Ο.Κ. είχαν… έντονο ερυθρόλευκο χρώμα. Μερικές από αυτές τις νίκες ήταν επιβλητικές και ανέδειξαν κάποιους από αυτούς τους δήμιους που προαναφέραμε. Κι αν είδατε το αφιέρωμα με τα χθεσινά γκολ, δεν πειράζει! Μερικά από αυτά θα τα ξαναδείτε γιατί απλά… έμειναν για τα απολαμβάνουμε, χάρη σε αυτούς τους κυρίους που θα αναφέρουμε!

• ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ

Ο «Μπίλλαρος», άφησε βαριά κληρονομιά στα επόμενα «δεκάρια» του Ολυμπιακού! Ήταν ο παίκτης που επί σειρά τεσσάρων ετών «καθάριζε» εντός έδρας τον Δικέφαλο του Βορρά. Μερικές φορές τα γκολ του έμοιαζαν απλοϊκά, αλλά, όπως ξέρουμε στο ποδόσφαιρο, καμία φορά το απλοϊκό και το ουσιώδες είναι το πιο όμορφο! Γκολ που έδωσαν την νίκη στους ερυθρόλευκους, γκολ που πανηγυρίστηκαν έξαλλα, γκολ με στυλ… Καραπιάλη! Ως στυλ Καραπιάλη φαντάζομαι όλοι θα θυμούνται τη χαρακτηριστική κίνηση με την οποία ντρίπλαρε δυο – τρεις αντιπάλους και έφτανε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα για να τον πλασάρει εύστοχα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0 Π.Α.Ο.Κ., 1994-95

Ο Μπατίστα ανοίγει το σκορ στο 58ο λεπτό. Επειδή όμως το 1-0 είναι πάντα εύθραυστο σκορ και χρειάζεται ένα γκολ ακόμα για να ηρεμήσεις, ο Καραπιάλης αναλαμβάνει δράση και καθαρίζει το παιχνίδι στο 85ο λεπτό με το δικό του ξεχωριστό στυλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 Π.Α.Ο.Κ. 1995-96

Τελευταία χρονιά των πέτρινων χρόνων. Παρά την απουσία των τίτλων, ο Ολυμπιακός είχε δημιουργήσει την δική του συντριπτική νικηφόρα παράδοση επί του Δικεφάλου του Βορρά. Απόγευμα στο Στάδιο Καραϊσκάκη και ο συνήθης ύποπτος με ωραίο σουτ στη κλειστή γωνία του Μιχόπουλου θα δώσει την νίκη στους ερυθρόλευκους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0 Π.Α.Ο.Κ. 1996-97

Με τους Παναθηναϊκό και Α.Ε.Κ. να τον καταδιώκουν, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Π.Α.Ο.Κ. στο στάδιο Καραϊσκάκη και θέλει μόνο τη νίκη για να στείλει το δικό του μήνυμα στους διώκτες του. Τα δοκάρια και ο Νίκος Μιχόπουλος κρατούν το «μηδέν» για τους Θεσσαλονικείς και η αγωνία μεγαλώνει. Τον «γόρδιο δεσμό» έρχεται να λύσει στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι Βασίλης Καραπιάλης, όταν στο 56ο λεπτό, ύστερα από ασσίστ του Νινιάδη βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μιχόπουλο, βούτυρο στο ψωμί του Λαρισαίου, για να πλασάρει και να γράψει το 1-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0 Π.Α.Ο.Κ. 1997-98

Αλλαγή έδρας αλλά όχι και παράδοσης για τον Ολυμπιακό! Σίγουρα στο Ολυμπιακό Στάδιο κανείς δεν αισθανόταν «σαν στο σπίτι του», αλλά η ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος ήταν εκρηκτική. Από τα πρώτα λεπτά οι πρωταθλητές δείχνουν τις διαθέσεις τους και αρχίζουν να χάνουν την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Μετά το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου όλοι σίγουρα περίμεναν το «κατιτίς» από τον Καραπιάλη! Έτσι και έγινε. Ο «Μπίλλαρος» για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό σχεδόν με την σέντρα του δευτέρου μέρους και ένα τέταρτο αργότερα, ο Αλέκος Αλεξανδρής «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

• ΠΡΕΝΤΡΑΓΚ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ

Ο αρχηγός Τζόλε ξεκίνησε την εντός έδρας δράση του εναντίον του Π.Α.Ο.Κ. την περίοδο 1998-99.

Νωρίς νωρίς σε εκείνο το παιχνίδι είχε βάλει τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού κάνοντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι, δημιουργώντας παράλληλα την δική του νικηφόρα παράδοση με τον Δικέφαλο του Βορρά. Τι κι αν ο Π.Α.Ο.Κ. είχε ισοφαρίσει αμέσως με τον Βρύζα, ο αρχηγός συνέχισε τις προσπάθειες του, χάνοντας πολύ καλές ευκαιρίες για να ξαναδώσει προβάδισμα στους ερυθρολεύκους. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο… έτερος «καραφλός», Γρηγόρης Γεωργάτος. Μαζί οι δυο τους είχαν συνθέσει, κατά πολλούς μία από τις καλύτερες αριστερές πλευρές στην Ευρώπη εκείνη την περίοδο. Δια του λόγου το αληθές, ο Γεωργάτος με ασύλληπτο χτύπημα πέναλτι δίνει την νίκη στους πρωταθλητές σε εκείνο το παιχνίδι.

Την επόμενη χρονιά μπορεί να μην σκόραρε στο ντέρμπι, αλλά τις σεζόν 2001-02 και 2002-03 χάραξε ανεξίτηλα το όνομα του σε εκείνες τις αναμετρήσεις. Την αναμέτρηση της σεζόν 2001-02 μπορεί μεν να σκόραρε ένα εξαιρετικό γκολ φεύγοντας σχεδόν από την σέντρα, όμως η δόξα αυτού του παιχνιδιού ανήκει σε άλλον!

Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ είναι κάτι το αξιοπρόσεκτο σε αγώνα ντέρμπι. Ακόμα κι αυτό το κατάφερε πολλάκις ο Ολυμπιακός, συμπεριλαμβανομένου και του αγώνα Ολυμπιακός – Π.Α.Ο.Κ. 4-3 στην Ριζούπολη. Ζε Ελίας, Τζόρτζεβιτς, Ζιοβάννι και Χούτος δίνουν την νίκη σε έναν αγώνα που φαινομενικά έμοιαζε εύκολος αλλά εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ας θυμηθούμε σε βίντεο αυτή την νίκη, καθώς και το απίστευτο χτύπημα φάουλ του Αρχηγού.

Αξίζει να θυμηθούμε ότι ακόμα κι όταν ο αρχηγός δεν σκόραρε, είχε βάλει την σφραγίδα του με εξαιρετικές ασίστ στους συμπαίκτες του που ήταν αυτό που λέμε «μισό γκολ».

Έχουμε ακόμα έναν αγώνα που σκόραρε, αλλά τα εύσημα και σε αυτό τον αγώνα του τα πήρε άλλος, όπως θα δούμε παρακάτω!

• ΖΙΟΒΑΝΝΙ

Τον αγαπήσαμε. Πιο σωστά, τον λατρέψαμε και τον λατρεύουμε ακόμα. Ήταν αυτός που μετέτρεπε την ουσία σε θέαμα και το απλό σε μαγικό. Εν ολίγοις, αποδείκνυε ότι οι έννοιες ποδοσφαιριστής και καλλιτέχνης μπορούν να συνυπάρξουν. Αν πούμε «Ολυμπιακός – Π.Α.Ο.Κ.» στην μετα-Καραπιάλη εποχή, είναι το επόμενο δεκάρι που μας έρχεται στο μυαλό. Συγκεκριμένα, δύο γκολ του έχουν αφήσει εποχή! Πάμε να θυμηθούμε αυτά τα γκολ που πραγματικά μιλάνε μόνα τους!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-1 Π.Α.Ο.Κ. 1999-00

Πριν του… συστηθεί σαν «κύριος» ο Λάζαρος Σέμος, ο Ζιοβάννι πραγματικά ήταν κάτι το απίστευτο, κάτι το μαγικό, κάτι το θεαματικό, κάτι το οποίο δεν είχε ξαναδεί ίσως ποτέ ο κόσμος του Ολυμπιακού. Κι άλλοι παίκτες φόρεσαν την ερυθρόλευκη, αλλά ο Ζιο ήταν, είναι και θα είναι μια κατηγορία μόνος του. Με το σκορ στο 3-0, ο Βραζιλιάνος φαίνεται κατάλαβε ως προς τί το παραλήρημα στις εξέδρες και θέλησε να δώσει στον κόσμο το κάτι παραπάνω. Το τέταρτο γκολ που πέτυχε δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια για αυτό και το παραθέσαμε παραπάνω.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 Π.Α.Ο.Κ. 2001-02

Κανείς δεν θα ήθελε να είναι στην θέση του Κατσιαμπή κατά την διάρκεια του πρώτου γκολ! Ο Ζιοβάννι αποφεύγει τον αμυντικό του Δικεφάλου «τσιμπώντας» την μπάλα με το μυτάκι, βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πουρλιοτόπουλο και τον εκτελεί με ένα εξωτερικό φαλτσαριστό σουτ για το 1-0. Ήταν το έναυσμα για την καταιγίδα που θα ακολουθούσε, αφού Γιαννακόπουλος και Τζόρτζεβιτς έκαναν μέσα σε λίγα λεπτά το 3-0. Νίκη που ενώ στην αρχή έμοιαζε να έρχεται πανηγυρικά, ήρθε εν τέλει με αγχωτικό τρόπο, αφού ο Π.Α.Ο.Κ. πέτυχε 2 γκολ.

• ΡΙΒΑΛΝΤΟ

One Man Show! Εκείνο το ντέρμπι στο οποίο ο Ολυμπιακός κέρδισε με 5-1 έχουμε πάρα πολλούς λόγους να το θυμόμαστε! Ήταν η πρώτη μονομαχία τους στο νέο γήπεδο Καραϊσκάκη, με φιλάθλους και των δύο ομάδων στις εξέδρες! Όσο για τα του αγώνα, αυτά έχουμε να τα λέμε ακόμη! Ο Ζιοβάννι ανοίγει το σκορ νωρίς νωρίς περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ατματσίδη και μετά ήρθε ο Ριβάλντο! Ο Βραζιλιάνος πετυχαίνει τα πρώτα δύο γκολ του με την φανέλα του Ολυμπιακού κάνοντας το σκορ 2-0 και 3-0 αντίστοιχα, ενώ κερδίζει και το πέναλτι του 43ου λεπτού που μετατρέπει σε γκολ ο Τζόρτζεβιτς.

Το καλύτερο όμως οι «λάτιν» του Ολυμπιακού το κράτησαν για το τέλος. Ποιος, άραγε, δεν θυμάται το τελευταίο γκολ του 91ου λεπτού; Ο Ριβάλντο, ο Ζιοβάννι και ο Καστίγιο έδωσαν στον κόσμο ένα γκολ «για το δρόμο» που λέμε, με μοναδικό τρόπο. Ο Ζιοβάννι με τον Ριβάλντο αλλάζουν εφτά (!!!) φορές την μπάλα μπαίνοντας προς την περιοχή, ενώ ο αμυντικός του Π.Α.Ο.Κ., Διονύσης Χασιώτης που επέβλεπε δεν μάθαμε ποτέ για πόση ώρα ήταν… ζαλισμένος! Όταν πια οι Βραζιλιάνοι αποφάσισαν ότι «φτάνει» γιατί κόντευαν να φτάσουν στην… Πειραιώς, άφησαν την μπάλα στον Καστίγιο για να πετύχει το πέμπτο γκολ. Τα στιγμιότυπα μιλούν και πάλι από μόνα τους.

• ΚΕΒΙΝ ΜΙΡΑΛΛΑΣ

Παιχταράς και… Μιραλλάς! Πέρασαν έξι περίπου χρόνια από εκείνο το μαγικό βράδυ της 21ης Νοεμβρίου του 2010. Οι εξέδρες «βαμμένες» στα ερυθρόλευκα, στα «πέταλα» τα κορεό κάνουν ακόμα πιο καυτή την ατμόσφαιρα, το σύνθημα που διαλαλεί πως… το λιμάνι είναι βαθύ αρχίζει να επεκτείνεται σε όλο το γήπεδο και ο Ολυμπιακός κατεβαίνει αποφασισμένος να πάρει το παιχνίδι.

Οι ευκαιρίες ξεκινούν από νωρίς, ο Π.Α.Ο.Κ. προσπαθεί να σταματήσει τον Ολυμπιακό με σκληρό παιχνίδι, αλλά στο 30ο λεπτό ο Μιραλλάς, ύστερα από λάθος της άμυνας του Π.Α.Ο.Κ. γίνεται αποδέκτης της μπάλας και πλασάρει εύστοχα τον εξερχόμενο Κρέσιτς. Μία λεπτομέρεια που αρκετοί θα την θυμούνται, ήταν η εξαιρετική εμφάνιση του Ντέννις Ρόμενταλ. Ο Δανός πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα και πραγματικά «αποτέλειωσε» τον Δικέφαλο του Βορρά. Στο 71ο λεπτό «έστρωσε» την μπάλα στον Βέλγο κι αυτός απλά εκτέλεσε! Λίγο πριν την λήξη του αγώνα ο Ρόμενταλ με ένα ξερό δεξί σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 εν μέσω παραληρήματος των φιλάθλων του Ολυμπιακού. Μία από τις εμφανίσεις του Μιραλλάς που σίγουρα θα θυμόμαστε για πολλά χρόνια.